+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Her Telden Eğitim Konuları Forumunda Örneklerle Zıt Tepki Ve Karşıt Koşullanmanın Farkı Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  Örneklerle Zıt Tepki Ve Karşıt Koşullanmanın Farkı
  Zıt Tepki Ve Karşıt Koşullanmanın Farkı


  Zıt Tepki bir "Bitişiklik Kuramı" ilkesidir. Karşı Koşullanma ise bir "Klasik Koşullanma" ilkesidir. İlk olarak Zıt Tepki kavramının Btişiklik kuramı temsilcilerinden Guthrie’ye ait olduğu bilinmelidir. Bu bilgi büyük oranda ayırt edici bir durumdur.


  ZIT TEPKİ


  Guthrie’yi kısaca hatırlarsak:


  - Öğrenme tek seferde gerçekleşir(sonunculuk ilkesi). Pekiştirece gerek yoktur. Tekrarın öğrenme üzerinde hatırda kalması dışıda bir işlevi söz konusu değildir.


  Demek ki "Zıt Tepki" Guthri’ye ait bir kavramsa,


  1- Öğrenmenin tek seferde gerçekleşmesi gerekmektedir.


  Örnek: Kediden korkan bir çocuğa, annesinin kucağında bir kedi gösterildiğinde tek seferde öğrenme gerçekleşmiş olalıdır. Zaman içinde kedi korkusu ortadan kalkar ifadesi burada kullanılamaz! (tek sefer, bitişiklik, sonunculuk ilkesi)


  2- Öğrenmenin tek yasası bitişikliktir


  Örnek: İtici uyarıcı kedi + çekici uyarıcı anne ortama tek seferde ve aynı anda verilirler. Yani bir U+U bitişikliği yaşanmıştır.


  KARŞI KOŞULLANMA


  Oysa Karşı koşullanma da bir uyarıcıya verilen tepki başka bir uyarıcı ile zaman içeirsinde ve farklı zamanlarda verilerek tepki değiştirilir. Yani bitişiklik U+U şeklinde olmaz. Bir anda olmaz. Zamanla ve aşamalı olarak ortaya çıkar.


  Örnek: A öğretmenini sevmeyen çocuk derside sevmez (A öğretmen ve Ders arasında bir koşullanma vardır. Derse gösterilen tepi öğretmene gösterilen tepkidir.) A öğretmeni tayin olur ve okuldan gider (uyarıcı ortamdan çekildi) B öğretmeni derse girmeye başlar.(Ortama yeni bir uyarıcı geldi) B öğretmenini sevmeye başlayan çocuk, zamanla, derse karşı da nefret yerine sevgi geliştirmeye başlar. (Koşullanma zamanla gerçekleşti. Artık ders uyaranı ortamdan çekilmiş olan eski uyarıcıya değil, ortama giren yeni uyarıcıya koşullanmıştır.)


  Örnek 2:


  Zil + Et –> Salya


  X (defa) tekrar var


  Zil –> Salya (artık bu davranış öğrenildi)


  Zil –> Salya + Elektrik –> Kaçma (ortama zilden sonra öğrenilen et değil yeni bir uyarıcı verildi)


  X (defa) tekrar var


  Zil –> Kaçma )artık zilden sonra ete değil, elektriğe koşullandığı için davranış karşıt başka bir duruma genellenmiş. Karşıt koşullama gerçekleşmiştir.
 2. Acil

  Örneklerle Zıt Tepki Ve Karşıt Koşullanmanın Farkı isimli yazıya yorum yazın.

 3. Sponsor Bağlantılar
+ Yorum Gönder