+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Her Telden Eğitim Konuları Forumunda Örneklerle Zeigarnik Etkisi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  Örneklerle Zeigarnik Etkisi
  Zeigarnik Etkisi nedir?


  İlk kez Rus psikolog Bluma Zeigarnik tarafından bulunmuştur. Zeigarnik’e göre yarım kalmış, kesintiye uğramış işler tamamlanmışlardan daha kolay ve net hatırlanır.Zeigarnik insanların yarım kalan durumları tamamlama eğiliminde olduklarını açıklamıştır. Bitmemiş ilişkilerimizi neden sürekli hatırladığımızı, yarım kalan aşklarımızı neden unutamadığımızı, üçüncü gününde eve geri dönmek zorunda kaldığımız tatillerin neden daha çekici gözüktüğünü açıklayan etkidir.

  İnsanların bitirilmemiş işleri veya bölünmüş‐ kesilmiş işleri tamamlanmış olanlara göre daha iyi hatırlayabilmesidir.

  Örnek1
  : Sinan’ın çalıştığı işyerinde iki gün içinde beş masa ve on yedi sandalye yapması istenmiş. Sinan masaları o gün içinde yapıp bitirmiştir; lakin Sinan sandalyelerin yarısın bitirmiş yarısını bitirememiştir. Sinan’ın bir sonraki gün masayı değil de sadece sandalye yapması gerektiğini hatırlaması.

  Örnek
  2: 3soru var. İkisini çözüyoruz birini çözemiyoruz. Aradan uzun bir süre geçtikten sonra çözemediğimiz soruyu hatırlar, diğerlerini hatırlamayız.

  Örnek3:
  Arkası yarın tipi tanıtımlarda reklamcılar bu ilkeyi kullanır. Burada da senaryo tamamlanmadığı için devamını merakla bekleriz.
 2. Acil

  Örneklerle Zeigarnik Etkisi isimli yazıya yorum yazın.

 3. Sponsor Bağlantılar
+ Yorum Gönder