+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Her Telden Eğitim Konuları Forumunda Sıvıların hacmi nasıl bulunur Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Sıvıların hacmi nasıl bulunur
  Sıvıların Hacimlerinin Ölçülmesi

  Sıvıların belli birşekli yoktur. Sıvılar konuldukları kabın şeklini alırlar. Bunun için hacmini ölçmek istediğimiz sıvıyıdereceli silindir içine koyarak hacmini ölçebiliriz.

  Su ve sıvı yağgibi sıvılar birbirlerine karışmadıkları için dereceli silindirle ölçüm yaparken herhangi bir hacim kaybı olmaz. Ancak, su ve etil alkol gibi birbirleri içinde çözünen sıvılarda hacim ölçümü için dereceli silindir kullanmak doğru değildir.

  Sıvıların hacim ölçümünde Beher sıvı ölçülerini dereceli kaplar kullanılır.Bunlardan birisi de Beher ölçü kabıdır.

  Hidrometre İle Ölçme
  Hidrometre, sıvıların özgül ağırlığını ölçmeye yarayan alete verilen isimdir.

  Genelde camdan yapılan hidrometrenin bir ucunda sıvı içinde dik durmasını sağlamak üzere ağırlık, diğer ucunda ise silindirik bir sap bulunmaktadır. İnce uzun bir kaba ölçülmek istenen sıvı konur, hidrometre içine de serbestçe yüzecek şekilde yavaşça bırakılır. Sıvı yüzeyi ile temas eden sap seviyesi not edilir. Daha önceden kalibre edilmiş ölçek hizasındaki değer g/cm3 olarak sıvının özgül ağırlığını verir.


  Çalışma prensibi Arşimed’in yüzen cisimlerin ağırlığının, kapladıkları hacim kadar sıvının ağırlığına eşit olması ilkesine dayanır. Saf suyu 1 g/cm3 ile referans alan alet; benzin,gaz ve alkol gibi hafif sıvılarda daha derine iner; süt, tuzlu su, asit gibi yoğun sıvılarda yükselir. Genelde hafif ve yoğun sıvılar için farklı hidrometreler kullanılır; hafif sıvılar için skala 1′de son bulurken, yoğun sıvılarda 1′den başlar.

  Süt testinde kullanılanılana laktometre denmektedir. Sütün özgül ağırlığı 1.027 ile 1.035 arasında değişmektedir; dolayısıyla laktometrede skala son iki sayı ile belirtilir ve 20-40 arası değişir.

  Sıvıların alkol yoğunluğunu ölçmek için kullanılanlara alkolmetre, solüsyondaki şeker yoğunluğunu belirtmek için kullanılana da sakkarometre denmektedir.

  Aynı alete termometre eklenmesi ile termohidrometre ismini alır.
 2. Nesrin
  Devamlı Üye

  Sıvıların belli bir hacmi yoktur. çünkü sıvılar akışkan bir özelliğe sahiplerdir. ve bu özellikleri ile konuldukları her kabın şeklini aldıkları için belli bir hacimleri olmamaktadır. bunun dışında sıvılar katılara göre çok daha düzensiz olan bir maddenin halidir.
+ Yorum Gönder