+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Her Telden Eğitim Konuları Forumunda Evlerimizde güneş enerjisiyle sular nasıl ısıtılır Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Dr Zeynep
  Bayan Üye

  Evlerimizde güneş enerjisiyle sular nasıl ısıtılır
  Evlerimizde güneş enerjisiyle sular nasıl ısıtılır  Güneş ve çevresinde dolanan gezegenlerden oluşan güneş sistemi dünya için, temel bir enerji kaynağıdır. Özellikle, dünyada yaşayan canlılar için vazgeçilmez bir kaynaktır. Bugün kullanılan çeşitli enerji kaynaklarının büyük kısmı, güneşin sebep olduğu olaylar sonucu ortaya çıkar. Hayati önemdeki bu yıldızın endüstriyel manada enerji üretimi de mümkündür.
  evlerimizdegneenerjisiy.gifGüneş Enerjisinin Üstünlükleri ve Dezavantajları
  Üstünlükleri ;
  - Güneş enerjisi tükenmeyen bir enerji kaynağıdır.
  - Güneş enerjisi, arı bir enerji türüdür. Gaz, duman, toz, karbon veya kükürt gibi zararlı maddeleri yoktur.
  - Güneş, tüm dünya ülkelerinin yararlanabileceği bir enerji kaynağıdır. Bu sayede ülkelerin enerji açısından bağımlılıkları ortadan kalkacaktır.
  - Güneş enerjisinin bir diğer özelliği, hiçbir ulaştırma harcaması olmaksızın her yerde sağlanabilmesidir.
  - Güneşi az veya çok gören yerlerde biraz verim farkı olmakla birlikte, dağların tepelerinde vadiler ya da ovalarda da bu enerjiden yararlanmak mümkündür.
  - Güneş enerjisi doğabilecek her türlü bunalımın etkisi dışındadır. Örneğin, ulaşım şebekelerinde yapacakları bir değişiklik bu enerji tümünü etkilemeyecektir.
  - Güneş enerjisi hiçbir karmaşık teknoloji gerektirmemektedir. Hemen hemen bütün ülkeler, yerel sanayi kuruluşları sayesinde bu enerjiden kolaylıkla yararlanabilirler.

  Dezavantajları ;
  - Güneş enerjisinin yoğunluğu azdır ve sürekli değildir. İstenilen anda istenilen yoğunlukta bulunamayabilir.
  - Güneş enerjisinden yararlanmak için yapılması gereken düzeneklerin yatırım giderleri bugünkü teknolojik aşamada yüksektir.
  - Güneşten gelen enerji miktarı bizim isteğimize bağlı değildir ve kontrol edilemez.
  - Bir çok kullanım alanının, enerji arzı ile talebi arasındaki zaman farkı ile karşılaşılmaktadır. Güneş enerjisinden elde edilen ışınım talebinin yoğun olduğu zamanlarda kullanılmak üzere depolanmasını gerektirir. Enerji depolaması ise birçok sorun yaratmaktadır.

  Güneş Enerjisinin Kullanım Alanları
  Güneş enerjisinin depolanabilmesi ve diğer enerji çeşitlerine dönüşebilmesi ısıl, mekanik, kimyasal ve elektrik yöntemlerle olur.
  Isı depolama veya çevrimde özgül ısı kapasitesi yüksek ve kolay bulunur ucuz maddeler kullanılır. Su, yağ, çakıl taşı yatakları bunlar arasındadır.
  Mekanik depolamada güneşle çalıştırılan bir pompa yada kompresör tarafından basılan yüksek basınçlı akışkan, uygun bir ortamda toplanır.
  Kimyasal depolamada hidrat tuzlarından yararlanılır.
  Elektrik depolamada ise enerji depolaması bataryalarla (akü) yapılır.
 2. Acil

  Evlerimizde güneş enerjisiyle sular nasıl ısıtılır isimli yazıya yorum yazın.

 3. Sponsor Bağlantılar
+ Yorum Gönder