+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Her Telden Eğitim Konuları Forumunda Memlük devletinde vergi sistemi nasıldır Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Dr Zeynep
  Bayan Üye

  Memlük devletinde vergi sistemi nasıldır
  Memlük devletinde vergi sistemi nasıldır

  Memlük devletinde vergi sistemi nasıldır ilgili bilgi


  Memlûk Devleti'nin başlıca gelir kaynaklan; tarım ürünlerinden alınan öşür, kafa vergisi cizye, emlâk vergisi ve alış verişlerden alınan vergilerdi. Aynca gümrük gelirleri de devlet maliyesinin önemli kaynaklarındandı.
  Ülkede, zaman zaman devlet tekeli uygulanırdı. Özellikle, sefer sırasında veya hazinenin sıkıntıya düştüğü anlarda, zenginler devlet giderlerine verdikleri para ile katkıda bulunurlardı.
  Memlûk ekonomisini güçlü kılan ticaret gelirleri idi. Devlet,Hindistan'dan Avrupa'ya giden ticaret yolu üzerinde bulunmaktaydı. Avrupalı tüccarlar, doğu ülkelerinden aldıkları mallan Mısır üzerinden ülkelerine götürüyorlardı. Bu mallar için de Memlûk Devleti'ne gümrük ödüyorlardı. Özellikle Trablusşam, İskenderiye, Dimyat, Yafa ve Akka önemli ticaret merkezleri idî.
  Avrupalıların Ümit Bumu yolunu bulmaları, Memlûk Devleti için çok önemli olan transit yolun değişmesine sebep oldu. Afrika kıyılarının dolaşılarak Hindistan'a ulaşılması, onların ekonomilerinin bozulmasında rol oynadı. Bu durum Memlûk Devleti'nin yıkılmasındaki sebeplerden birini teşkil etti.
  Memlûk ekonomisi içinde tarım ve küçük sanayinin de yeri vardı. Tarım ürünlerine dayalı dokumacılık gelişmişti. Halkın bir kısmı geçimini demircilik, dericilik ve cam işçiliği ile silâh yapımından sağlamaktaydı.
 2. Acil

  Memlük devletinde vergi sistemi nasıldır isimli yazıya yorum yazın.

 3. Sponsor Bağlantılar
+ Yorum Gönder