+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Her Telden Eğitim Konuları Forumunda Suyun Molekül Modelleri Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Dr Zeynep
  Bayan Üye

  Suyun Molekül Modelleri
  Suyun Molekül Modelleri
  Suyun Molekül Modelleri1.jpgSuyun Molekül Modelleri2.jpg

  Suyun Molekül Modeli Örnekleri

  Su, iki hidrojen ve bir oksijen atomundan meydana gelmiştir. İki hidrojen atomunun ortasında oksijen atomu bulunur. Bu merkezi birleştiren doğrular arasındaki açı 104,5 derecedir.

  Suyun kimyasal formülü H2O'dur. Bunun anlamı bir su molekülünün iki hidrojen ve bir oksijen atomundan oluştuğudur. Oksijen atomunun 2 yanında 104,45° açı oluşturacak şekilde bağlanmış iki hidrojen atomu bulunur.

  İyonik olarak da, (H+) bir hidrojen iyonuna bağlanmış, (OH-) hidroksit iyonu; yani HOH şeklinde tanımlanabilir.

  Standart sıcaklık ve basınçta, suyun buhar fazı ve sıvı fazı arasında dinamik (değişken) bir denge vardır. Su moleküllerinin bir tarafı negatif, bir tarafı pozitif yüklüdür.

  Bu nedenle suyun pozitif yüklü hidrojenleri diğer moleküllerin negatif yüklü kısımları ile zayıf da olsa bir bağ oluşturur. Hidrojen bağı denilen bu özel etkileşim sayesinde su molekülleri birbirlerine ve çevrelerinde bulunan diğer maddelere tutunurlar.

  Su moleküllerinin ' + ' ve '-' yüklerinden dolayı aralarında hidrojen bağlan oluşur. Bu sayede iki su molekülü birbirine tutunur. Bu olaya kohezyon gerilim denir.


  Normalde nötr olan su molekülünde hidrojenlerin olduğu bölge protonlardan dolayı ' + ' yüklü, diğer taraf ise oksijenin serbest elektronlarından dolayı '-' yüklüdür (polar yapı). Dolayısıyla, bir molekülün artı yükü, diğer molekülün eksi yükü tarafından çekilerek iki su molekülü arasında hidrojen bağı oluşturulur .


 2. Nesrin
  Devamlı Üye

  Su bir bileşiktir ve bu bileşik oksijen ve hidrojenin birleşmesi ile oluşmaktadır. ancak oluşan bu bileşik yani su ne hidrojenin nede oksijenin özelliğini taşımaktadır. bunun dışında su oluşurken oksijen ve hidrojen arsında kovalent bağ oluşmaktadır:
+ Yorum Gönder