+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Her Telden Eğitim Konuları Forumunda Kovalent ve iyonik bağlara örnekler Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Dr Zeynep
  Bayan Üye

  Kovalent ve iyonik bağlara örnekler
  Kovalent ve iyonik bağlara örnekler verirmisiniz

  İyonik bağlar metaller ile ametaller arasında metallerin elektron vermesi ametallerin elektron almasıyla oluşan bağlanmadır.
  Metaller elektron vererek (+) değerlik ametaller elektron alarak (–) değerlik alırlar. Bu şekilde oluşan (+) ve (–) yükler birbirini büyük bir kuvvetle çekerler. Bu çekim iyonik bağın oluşumuna sebep olur. Onun için iyonik bağlı bileşikleri ayrıştırmak zordur.
  Elektron aktarımıyla oluşan bileşiklerde kaybedilen ve kazanılan elektron sayıları eşit olmalıdır.
  İyonik katılar belirli bir kristal yapı oluştururlar. İyonik bağlı bileşikler oda sıcaklığında katı halde bulunurlar. İ;İyonik bileşikler katı halde elektriği iletmez. Sıvı halde ve çözeltileri elektriği iletir.

  NaCl MgS BaCl2 bileşikleri iyonik bağlı bileşiklere örnek olarak verilebilir.

  KOVALENT BAĞLAR

  Hidrojenin ametallerle ya da ametallerin kendi aralarında elektronlarını ortaklaşa kullanarak oluşturulan bağa kovalent bağ denir.

  a. Apolar Kovalet Bağ
  Kutupsuz bağ yani (+) (-) kutbu yoktur.
  İ;İki hidrojen atomu elektronları ortaklaşa kullanarak bağ oluştururlar.

  Elektron nokta yapısıyla;

  şeklinde gösterilir. İki arasındaki bağ H—H şeklinde gösterilir ve H2 şeklinde yazılır.
  Aynı cins atomlar arasındaki bağ apolar kovalent bağdır.

  b. Polar Kovalent Bağlar
  Farklı ametaller arasında oluşan bağa polar kovalent (kutuplu) bağ diyoruz.
  Elektronlar iki atom arasında eşit olarak paylaşılmadığından kutuplaşma oluşur ve buna polar kovalent bağ denir. Bu polarlığı HF molekülü ile açıklamaya çalışalım:
  Hidrojen ve Flor elektron ortaklığı ile bileşik oluşturmuş durumdadır. Florun elektron alması yani elektronu kendisine çekme gücü hidrojenden daha fazla olduğundan elektron kısmen de olsa Flor tarafındadır. Dolayısıyle Flor kısmen (-) Hidrojen ise kısmen (+) yüklenmiş olur. Bu olaya kutuplaşma bu tür bağa polar kovalent bağ denir.
 2. Ziyaretçi

  çok güzel olmuş işime çokk yaradı allah razı olsun kim yapmışsa hakkını helal etsin
 3. Nesrin
  Devamlı Üye
  Kovalent bağ demek iki tane ametal olan elementin elektron ortaklaşması ile oluşturdukları bağdır. iyonik bağ ise bir ametal ve bir metalin elektron alış verişi ile oluşturdukları bağa denilmektedir. örneğinm HCI aralarında kovalent bağ vardır NaCI aralarında iyonik bağ vardır.
+ Yorum Gönder


kovalent bağlı bileşiklere örnekler,  kovalent ve iyonik bağlı bileşikler için örnek çizimler yapma,  kovalent bağlı bileşik örnekleri,  kovalent ve iyonik bağ örnek cizimler,  kovalent bağlı bileşikler örnekler,  kovalent bagli bilesiklere ornekler