+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Her Telden Eğitim Konuları Forumunda Güneş enerjisi güce nasıl dönüştürülür Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Dr Zeynep
  Bayan Üye

  Güneş enerjisi güce nasıl dönüştürülür
  Güneş enerjisi güce nasıl dönüştürülür ilgili bilgi

  Enerji Çeşitleri ve Dönüşümleri

  Enerji kısaca iş yapabilme yeteneğidir. Tıpkı uzunluklar gibi skaler büyüklüktür. Toplamda 8 ana enerji çeşidi verdır. Bunlar potansiyel kinetik ısı ışık elektrik kimyasal nükleer ve ses enerjisidir. Unutmamamız gereken ise hiçbir enerjinin kaybolmadığıdır. Olsa olsa başka bir enerji türü olmuştur.

  POTANSİYEL ENERJİ Bir cismin konumu ve durumu yüzünden sahip olduğu enerjidir. Gerilmiş bir yayda havada duran bir cisimde ve iple tavandan asılı bir modelde potansiyel enerji vardır. Kısaca yüksekliği olan ya da gerilmiş/sıkıştırılmış tüm cisimlerde potansiyel enerji mevcuttur.

  KİNETİK ENERJİ
  Kinetik enerjiye sahip olmak için bir cismin hareket ediyor olması lâzımdır. Yani kinetik enerji hızı olan cisimlerin sahip olduğu enerji çeşididir. Bunlara örnek olarak koşan çocukdönen tekerlek ya da yüksekten düşen bir. Örnek verecek olursak: ampul elektrik sobasıjeotermal enerji ısıtıcılar

  ELEKTRİK ENERJİSİ Bu enerji türü bu sitedeki ana başlıklardan birini oluşturur. Cisimlerin elektrik yükleri sebebiyle sahip oldukları enerjidir. Eğer bu konu hakkında daha çok bilgiedinmek istiyorsanız buraya basın.


  POTANSİYEL ENERJİ Potansiyel enerji belli bir yükseklik ya da gerginliği olancisimlerin sahip olduğu enerji türüdür. Biz aşağıda sadece yükseklik bahsini işleyeceğiz. Yüksekliği olan her şeyinpotansiyel enerjisi de vardır. Bu enerji gerektiğinde kullanılarak başka enerjilere dönüşebilir (örneğin bir kitabı yüksekte tutarken bırakırsak potansiyel enerjisi kinetik enerjiye dönüşür.)

  POTANSİYEL ENERJİYİ HESAPLAMA
  Potansiyel enerji 3 şeye bağlıdır: cismin kütlesi cismin yerden yüksekliği ve yerçekimi. Bunların hepsiyle doğru orantılıdır yani biri arttığında potansiyel enerji de artar. Yukarıda verilen bilgilerede dayanarak potansiyel enerjinin fomülünü vermek istiyorum. Hatırlarsanız Enerjiyi ?E?potansiyel enerjiyi de ?EP" olarak gösteriyorduk. EP=kütle x yerçekimi x yükseklik yani EP=m x g x h Örnek Kütlesi 10 kg olan bir taş yerden 5 m yüksekte duruyor. Bu taşın sahip olduğu potansiyel enerji kaç Joule?dür? (g=10N/s2) EP=m.g.h EP=10kg . 10 m/s2 . 5 m EP=10kg m2/s2 EP=10 J

  KİNETİK ENERJİ
  Bir cismin kinetik enerjisinin 0?dan büyük olması bize o cismin hareket ettiğini anlatır. Yani kinetik enerji sadece hareketlilerde mevcuttur ve bu enerjiyi cismin hereket ettiği için sahip olduğu enerji? diye tanımlarız. Bu enerji elektrik üretmede kullanılabilir.

  KİNETİK ENERJİYİ HESAPLAMA
  Kinetik enerji potansiyel enerjiden farklı olarak 2 şeye bağlıdır:
 2. Acil

  Güneş enerjisi güce nasıl dönüştürülür isimli yazıya yorum yazın.

 3. Sponsor Bağlantılar
+ Yorum Gönder


güneş enerjisi güce dönüştürülebilir mi,  güneş enerjisi güce dönüşebilir mi,  günes enerjisi güce dönüşebilir mi