+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Her Telden Eğitim Konuları Forumunda Prut savaşı'nın ve prut antlaşmasının önemini yazınız Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Dr Zeynep
  Bayan Üye

  Prut savaşı'nın ve prut antlaşmasının önemini yazınız
  Prut savaşı'nın ve prut antlaşmasının önemi


  Kuşatma sırasında yeni bir kutsal ittifakın oluşturulabileceği düşüncesine sahip olan ve Osmanlı ordusunun çok yıpranacağı endişesini taşıyan Baltacı Mehmet Paşa barış yapılmasını kabul etti (21 Temmuz 1711). İmzalanan Prut Antlaşması ileAzak Kalesi Osmanlılara geri verildi. Ruslar, İstanbul'da devamlı bir elçi bulundurmayacak ve İsveç Kralı Şarl'ın serbestçe ülkesine dönmesine izin vereceklerdi. Rusya Lehistan'ın içişlerine karışamayacaktı. Osmanlı Devleti, 1700 yılında İstanbul Antlaşmasıyla kaybettiği Azak Kalesi ve çevresini alarak Rusları Karadeniz'den uzaklaştırmış ve Karlofça Antlaşmasıyla da kaybettiği yerleri geri alma konusunda ümitlenmiştir. Ayrıca Prut Savaşı sonunda Osmanlı-İsveç ilişkileri güçlenmiştir.
  Osmanlı Devleti, Prut Savaşı sırasında elde ettiği avantajı antlaşmaya yansıtamamıştır. Bunda yeniçerilerin isteksiz davranışları ve Baltacı Mehmet Paşa'nın yeniçerilere güvenememesi etkili olmuştur.
 2. Acil

  Prut savaşı'nın ve prut antlaşmasının önemini yazınız isimli yazıya yorum yazın.

 3. Sponsor Bağlantılar
+ Yorum Gönder


prut savaşı önemi,  prut antlaşması önemi,  prut savaşının önemi,  prut antlaşmasının önemi,  1711 prut antl onemi