+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Her Telden Eğitim Konuları Forumunda Lale Devrinde Yapılan Israflar Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Dr Zeynep
  Bayan Üye

  Lale Devrinde Yapılan Israflar
  Lale devrinde yapılan israflar

  Lale Devriyle ilgili pek çok şeyler söylendi ve pek çok şeyler yazıldı. Okullarda Lale Devri hep eğlence ve israf devri olarak anlatıldı. Bazen o kadar çok anlatıldı ki sanki Osmanlı Devleti hep o şekildeymiş gibi bir izlenim bırakıldı.

  Halbuki işin aslına bakıldığında hiçte öyle olmadığı ve yıllarca bu hezeyanlarla genç nesillerin nasılda kandırıldığını üzülerek anlıyoruz.

  Lale Devri sulh ve sükun devriydi, bu sebeple inşaya, imara ve sanata ağırlık verilmişti

  Lale Devri’nin özelliği bir sulh ve sükun devri olmasıdır. Yapılan barış anlaşmaları sayesinde Osmanlı, hem devlet, hem de millet olarak huzura kavuşmuştur. Bu huzur devresinde de inşaya, imara ve sanata ağırlık vermiş, sanat üretmiştir.

  Sanat üretmek büyük toplumların işidir. Bu yüzden Lale Devri, imar ve inşanın yanı sıra sanat ve edebiyatın da zirveye çıktığı dönemdir.

  Çünkü maddi refah sağlanmıştır. Dolayısıyla saray ve millet, başta lale yetiştiriciliği olmak üzere, farklı sanatsal alanlara yönelmiştir. Bu dönem sadece lale üretilen bir dönem değil, aynı zamanda kültür ve sanat üretilen bir dönemdir. Bundan tüm Avrupa etkilenmiş, Avrupa başkentlerini “Osmanlı modası” sarmıştır.
 2. Acil

  Lale Devrinde Yapılan Israflar isimli yazıya yorum yazın.

 3. Sponsor Bağlantılar
+ Yorum Gönder