+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Her Telden Eğitim Konuları Forumunda Kerbela Olayının önemi Nedir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Dr Zeynep
  Bayan Üye

  Kerbela Olayının önemi Nedir
  Kerbela olayının önemi nedir


  Kerbela Olayı islam dünyasındaki mezhep ayrılıklarının başlangıç noktasıdır. bu olayla islam dünyasındaki ayrılıklar kesinleşmiştir.

  Kerbela Olayı’nın Şii ve Aleviler için önemi büyüktür. zira onlara göre Ali’nin oğulları yenilmez savaşçılardır, çok yüce şahsiyetlerdir ve halifelik makamının su götürmez sahibidirler. Sünni Müslümanlığında da en yüce Sahabelerden ve dört büyük halifeden birinin oğulları oldukları için çok yüce şahsiyetlerdir ve dini liderler olarak kabul edilirler. Sünnilere göre de seçilmemiş ve zorla başa gelmiş bir halife tarafından katledilmişlerdir.

  Kerbela’da yaşananlar her yıl Şii ve Aleviler tarafından törenlerle, sünniler tarafından ise mevlid okunarak ya da oruç tutularak anılmaktadır. savaşın meydana geldiği muharrem ayının 10′unda yani Aşure Gününde özellikle yas tutulur. konuşmalar yapılır, tiyatrolarla canlandırılır, ağıtlar yakılır. bunun dışında caferi şiiler Hüseyin’e yardım edemedikleri ve onun çektiği acıya engel olamadıkları için kendi sırtlarına zincirlerle vurarak dövünürler
 2. Acil

  Kerbela Olayının önemi Nedir isimli yazıya yorum yazın.

 3. Sponsor Bağlantılar
+ Yorum Gönder