+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Her Telden Eğitim Konuları Forumunda Batı Anadolu Ormanları Hakkında Bilgiler Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Dr Zeynep
  Bayan Üye

  Batı Anadolu Ormanları Hakkında Bilgiler
  Batı Anadolu Ormanları

  Batı Anadolu’da yükselti ve bakının etkisine bağlı olarak ekolojik özellikleri farklı üç orman topluluğu görülür.

  a- Kızılçam ormanları : Kıyı ile 600-800m’ye kadar olan sahada iğne yapraklı ormanlardır. Sıcaklık isteği fazla olup, kuraklığa dayanıklıdır. Kızılçam Akdenizde en iyi yetişen ağaçtır. Ege de kıyıdan 600 800m’ye kadar yetişir. Bu ormanlarımız en fazla Ege de yaygındır. Kızılçam ormanlarının yetiştiği sahalarda makiler yaygındır. Edremit, Burhaniye – Havran arasında ve güney Marmara kıyılarında geniş zeytinlikler vardır.

  b- Karaçam Ormanları :Yazı,serin ve güneşli, kışı karlı olan ortamlarda yetişir. Bu nedenle; yüksek dağlık alanlarda Dursunbey, Demirci,Uşak, ve Kütahya çevresi, Bozdağlar, Aydın ve menteşe dağlarında karaçam ormanları geniş yer tutar. Kaz dağında da çok geniş sahalar kaplar. (Kozak /Bergama) ve Kaçarlı (Aydın) dolaylarındaki kumlu topraklarda Fıstık çamı ormanları yer alır.

  c- Meşe Ormanları : Dağların alt seviyelerinde ve Batı Anadolu platolarında görülür.

  d- Kayın ormanları : Marmara Bölgesi’nde Samanlı, Uludağ, Domaniç Kapıdağı ve Kazdağı’nın kuzeye bakan yamaçlarında, ayrıca İç Batı And. Şaphane ve Murat Dağının kuzeye bakan yamaçlarında görülür.Sebebi yazın nemli hava olması.Uludağ’da dikey yönde birden fazla orman kuşağı bulunur. Uludağ’ın kuzeyinde altta maki ve kestane, üstte meşe, kayın, köknar ve karaçam bulunurken güneyde, alttan üste doğru, kızılçam, meşe, karaçam ve sarıçam ormanları görülür
 2. Acil

  Batı Anadolu Ormanları Hakkında Bilgiler isimli yazıya yorum yazın.

 3. Sponsor Bağlantılar
+ Yorum Gönder