+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Her Telden Eğitim Konuları Forumunda Ayin Evrelerinin Olusumu Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Dr Zeynep
  Bayan Üye

  Ayin Evrelerinin Olusumu
  Ayin evrelerinin olusumu

  Ayin evrelerinin olusumu ilgili bilgi


  Bazı insanlar Ay'ın farklı şekillerinin ya da evrelerinin oluşma sebebinin, Yer'in gölgesinin farklı zamanlarda Ay'ın farklı bölgelerine düşüyor olmasına bağlarlar. Bu doğru değildir. Ay'ın değişen şekli yerin gölgesine bağlı değildir. Ay'ın evrelerinin olmasının sebebi, Ay Yer etrafında dolanırken bizim, Ay'ın sadece Güneş ışığına maruz kalan kesimlerini görebilmemizdir.

  ay-n-evreleri.jpg

  Şekil 28: Ay'ın evrelerinin oluşumu.


  Ayrıntılı Açıklama:‘Dolunay' boyunca Ay'ın tamamı görünüyormuş gibidir. Gerçekte, aydınlık olan kısmı görebilirsiniz. Dolunayı sadece (Yer, Ay ve Güneş yörüngeleri üzerinde aynı doğrultudayken) Yer Ay ve Güneş arasındayken görebilirsiniz.
  Bazen ‘hilal' şeklinde görülür. Hareket ettiğinden aydınlık kısmının sadece küçük bir bölümü görünür. Aydınlık olan kısım Yer'in görüş alanından çıktığı zamanlarda Ay'ın hiçbir kısmını göremezsiniz. Bu evre ‘Yeni Ay' evresidir. Bu noktada Ay, Yer ve Güneş arasında bulunur. Yeni Aydan sonra, Ay'ın Yer etrafında dolanımı devam ettiğinden, evreler yeniden başlar ve Ay'ın aydınlık kısımlarını görmeye başlarız. Ay'ın evrelerini anlamak göründüğü gibi kolay değildir. Unutulmaması gereken evrelerin Yer'in gölgesinden kaynaklanmadığıdır. Evrelerin nedeni Ay'ın, Yer etrafında dolandığı sürece bize aydınlık olan yüzünün farklı kısımlarını göstermesidir
 2. Acil

  Ayin Evrelerinin Olusumu isimli yazıya yorum yazın.

 3. Sponsor Bağlantılar
+ Yorum Gönder