+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Her Telden Eğitim Konuları Forumunda Isının özellikleri Nelerdir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Dr Zeynep
  Bayan Üye

  Isının özellikleri Nelerdir
  Isının özellikleri nelerdir

  Isı, belirli sıcaklıktaki bir sistemin sınırlarından, daha düşük sıcaklıktaki bir sisteme, sıcaklık farkı nedeniyle transfer edilen enerjidir. Isı da iş gibi bir enerji transfer biçimidir. Isı ve iş hiçbir cisimde depo edilemez, ancak sistem sınırlarında ve geçiş halinde iken belirlenebilir. Her ikisi de birer eğri fonksiyonudurlar. Bir başka deyişle, ısı ve iş geçiş halindeki enerjilerdir. Isı sıcak bir maddenin soğuk maddeye ilettiği sıcaklığı sağlayan bir enerji türüdür

  Isı birimi iş birimi ile aynıdır yani joule (j) ya da kaloridir (cal).

  S: entropi
  T: sıcaklıkısı birim, kaloridir.

  Isı ve sıcaklık arasındaki farklar

  Sıcaklık, bir cismin sıcaklığının ya da soğukluğunun bir ölçüsüdür. Bir sistemin ortalama moleküler kinetik enerjisinin bir ölçüsüdür. Gazlar için kinetik enerji, mutlak sıcaklık dereceleriyle orantılıdır. Bir başka deyişle, ısı geçiş halindeki enerjilerdir. Isı sıcak bir maddenin soğuk maddeye ilettiği sıcaklığı sağlayan bir enerji türüdür.

  Yani ısı bir enerji,sıcaklık ise bir ölçüdür.Aşağıdaki formülde bu daha iyi görülmektedir:

  Q: verilen veya alınan ısı enerjisi miktarı
  m: kütle
  c: maddenin öz ısısı
  Δt: sıcaklık farkı (sıcaklık değişimi)
  Q=m.c.Δt

 2. Nesrin
  Devamlı Üye

  Isı türetilmiş olan bir büyüklüktür. ve her zaman sıcaklık ile karıştırılır ancak sıcaklıktan çok farklı olan bir kavramdır. bunun dışında ısı kalorimetre kabı ile ölçülür ve son olarak ısı büyüklüğünün birimi kaloridir.
+ Yorum Gönder