+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Her Telden Eğitim Konuları Forumunda Deprem Nasıl ölçülür Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Deprem Nasıl ölçülür
  deprem nasıl ölçülür kısaca Deprem belli bir yerde olur bunu ölçen makina ise nasıl ölçülür her yerde makina varmıdır..

  Valla kafam karıştı: Deprem Nasıl ölçülür 2. Dilan
  Devamlı Üye

  Deprem Nasıl Ölçülür. ? Deprem Ölçümü Hakkında Bilgi

  Deprem 13.png

  Depremin binalar üzerindeki etkisini anlamak ve depreme dayanıklı bina tasarlamak için inşaat mühendisleri daha farklı verilere ihtiyaç duyarlar.

  Deprem çeşitli nedenlerle yer kabuğunda ani şekil değiştirmelerinin ve büyük bir enerjinin ortaya çıkması olayıdır. Deprem nedeniyle oluşan yerkabuğu hareketi kısa bir zaman diliminde, ani olarak ve farklı yönlerde gelişebilen "dinamik" bir davranıştır. Bu dinamik davranış günümüz teknolojisi ile çeşitli algılayıcılar kullanarak kaydedilebilir.

  Yaygın olarak kullanılan algılayıcılardan biri "ivme ölçer"dir (accelerometre). Adı üstünde ivme ölçerler, üzerlerinde bulundukları zeminin ivme hareketini ölçer ve bir kaydedici cihaza iletirler. Burada dikkat edilmesi gereken "zemin" özelliğidir. Farklı zeminler aynı deprem etkisinde farklı ivmeler gösterir; bu konu ileride detaylıca ele alınacaktır. İvme ölçerden elde edilen veriler matematiksel işlemler ile hız veya deplasman (yer değiştirme hareketi) verilerine dönüştürülebilir. İnşaat mühendisi genelde depremin ivme-zaman grafiklerini kullanır. Ancak deprem davranışını kavrayabilmek için deplasman-zaman grafiklerine de bakmak gerekir.

+ Yorum Gönder