+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Her Telden Eğitim Konuları Forumunda Elektrik Enerjisi Nasıl ölçülür Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Elektrik Enerjisi Nasıl ölçülür
  elektrik enerjisi nasıl ölçülür kısaca 2. Ebru
  Devamlı Üye

  Elektrik Enerjisi'nin Ölçülmesi

  Her ay evlere, iş yerlerine elektrik faturası gelir. Bu faturalar da kullanılan elektrik enerjisi miktarı, enerji birim bedeli ve toplamda ödenecek miktar yazar. Kullanılan elektrik enerjisi miktarı sayaçlar tarafından ölçülür. Binalara gelen elektrik evlere girmeden önce sayaçlardan geçer. Sayaçların içinde elektrik motoru bulunur. Elektrik motoruna bağlı olan disk elektrik kullanıldığında dönmeye başlar ve harcanan elektriği kaydeder. Çalışan elektrikli araç sayısı arttıkça diskler daha hızlı döner. Böylece tüketilen enerji miktarı artar.

  Elektrik Tasarrufu

  Elektrik tasarrufu ile hem daha az elektrik enerjisi harcanır hem de ödenen fatura bedeli azalır. Elektriğin büyük bir kısmı termik santrallerde fosil yakıtlar kullanılarak üretilir. Dolayısıyla elektrik tasarrufu sayesinde daha az elektrik kullanacağı için fosil yakıt kullanımı da azalır. Çevremizde zararlı madde birikimi azalarak çevremiz daha az zarar görür. Elektrik tasarrufu tamamen kullanıcıların sorumluluğundadır. Boş bir odada ışığın yanması, pencereleri açık bir odada klimaların çalışması, kimsenin izlemediği televizyonun çalışması, buzdolabın sık açılması, müzik aletlerinin sesinin arttırılması boş yere harcanan elektrik demektir. Bizler de daha dikkatli davranarak elektrik israfı yapmamalıyız.

  Günümüzde elektrik araçlarının üzerinde elektrik kullanımlarına göre sınıflandırma yapılır. Araçların üzerinde ''A sınıfı'', ''B sınıfı'' gibi yazılar görürüz. A sınıfı en tasarruflu sınıf G grubuysa en fazla elektrik harcayan sınıftır. A sınıfı aracın harcadığı elektrik normal elektriğe göre %45 tasarruf sağlar. G sınıfı da normal kullanıma göre %25 daha fazla elektrik harcar. Bu yüzden alacağımız araçların sınıflarına dikkat etmeliyiz. Kullandığımız akkor filamanlı ampullerin yerine kompakt floresan ampuller kullanmalıyız. Kompakt floresan ampuller akkor filamanlı ampullere göre 5 kat daha tasarrufludur.kullanacağımız bu tasarruflu araçlar sayesinde elektrik maliyetini de %80 düşürebiliriz.

+ Yorum Gönder