+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Her Telden Eğitim Konuları Forumunda Radon Gazı Nasıl ölçülür Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Radon Gazı Nasıl ölçülür
  radon gazı nasıl ölçülür kısaca 2. Ebru
  Devamlı Üye

  Radon Gazı Nasıl Ölçülür Hakkında Bilgi

  Radon buyuk olcude radyoaktif bir gazdir. 1900 yilinda, alman ve ingiliz bilimadamlari tarafindan kesif edilmis bir gaz turudur.

  Radon renksizdir, havadan 9 kez daha agirdir. Molekuler yapisi radon gazinin, kagittan, plastikten, duvardan, tugladan, her turlu ahsapdan, ve her turlu izolasyon malzemesinden gecmesini saglamaktir.

  Radon-222 ve radon-220 gazlari genelde insanlarin yasadigi ortamda bulunmaktadir, ve radon izotoplaridir.

  Radon herhangibir urun ya da islem sonucu uretilen bir gaz degildir. Tamamen doga tarafindan uranyumun parcalanmasin ile uretilir. Her turlu toprak, kaya, kum ve tasta bulunmaktadir. Bu yuzden bina yapiminda kullanilar urunlerin cogu radon icermektedir. Bu yuzden oturdugunuz evin ve binanin radon testi yapilmasi gerekmektedir.

  Sadece test ile radon'un varligi ispatlanabilir, baska bir method yoktur. Diger radyoaktif maddlere benzer olarak, Randon'a maruz kaldiginizda etkileri hemen belli olamaz, ancak yillar icinde etkilet kendilerini gostermeye baslar.

  Dünya Sağlık Örgütü, radon gazı ile ilgili sağlık risklerini ve akciğer kanseri vakalarını azaltmak için Uluslararası Radon Projesini hayata geçiriyor. Radon topraktan havaya geçen doğal bir radyoaktif gazdır. Radon gazı yeryüzünde mevcuttur ve toprakta bulunan uranyum konsantrasyonuna bağlı olarak yoğunluğu değişmektedir. Uranyum ise dünyadaki akciğer kanseri vakalarının %6'sı ile %15'nin ana sebebidir ve radondan sonra ikinci derecede akciğer kanserine yol açan bir risk faktörüdür. Toplumlar radonun insan sağlığına olan etkisi hakkında az bilgiye sahip, fakat göreceli basit önlemlerle bu tehdit hafifleştirilebilir.

  WHO Radyasyon ve Çevresel Sağlık Ünitesi Koordinatörü Dr. Mike Repacholi Radon'un her yerde olduğunu belirtiyor. Evlerimizdeki radon iyonlaştırıcı radyasyona maruz kaldığımız ana kaynaktır ve insanların maruz kaldığı doğal oluşan radyasyonun %50 sinden sorumludur.

  Son araştırmalar göstermiştir ki, 75 yaşına kadar sigara içmeyenlerin konsantrasyon oranı 100 Bq (Becquerels)/m3 olan radona maruz kaldıkları taktirde akciğer kanserine yakalanma risklerinin bu oranda radona maruz kalmayanlara göre 1000'de 1 arttığı gözlenmiştir. Aynı radyasyon oranına tabi kalan sigara içen kişilerde ise akciğer kanserine yakalanma oranının 25 kat daha fazla olduğu tespit edilmiştir. On binlerce akciğer kanseri ölümü radonla bağdaştırılabilir. Radon kaynaklı akciğer kanseri daha çok sigara içinler arasında gözükmektedir.

  Radon kimyasal olarak etkisizdir, doğal olarak ortaya çıkan bu radyoaktif gaz kokusuz ve renksizdir. Radon gazı topraktan havaya kolaylıkla sızar ve alfa partikülleri denen iyonlaştırıcı radyasyon yayar. Bu partiküller elektrik yüklüdür ve bizlerin soluduğu havadaki tozlara ve diğer partiküllere yapışır. Sonuç olarak, bu partiküller solunum yollarımıza yerleşebilir ve DNA'ya zarar vererek akciğer kanserine yol açabilir. Havadaki dilüsyondan (seyreltme) dolayı dış ortamda radon seviyesi genellikle düşüktür. Radon içme suyunda da bulunabilir ve konsantrasyonu suyun kaynağına göre değişir ve konsantrasyon zaman zaman tehlikeli seviyelere ulaşabilir. Radon seviyesi yapı içinde ve kapalı ortamlarda yüksektir.

+ Yorum Gönder


radon gazı nasıl ölçülür,  radonu neyle ölçebiliriz