+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Her Telden Eğitim Konuları Forumunda Uzayda Kütle Nasıl ölçülür Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Uzayda Kütle Nasıl ölçülür
  uzayda kütle nasıl ölçülür kısaca 2. Ebru
  Devamlı Üye

  Uzayda Kütle Nasıl Ölçülür Hakkında Bilgi

  Kütle, iki farklı doğa yasasında karşımıza çıkıyor. Bunlardan birincisi, Newton’un kütleçekim yasası. Bu yasaya göre bir cismin ağırlığı, yani o cisme etkiyen kütleçekim kuvveti, cismin kütlesiyle doğru orantılıdır.
  Kütlenin karşımıza çıktığı ikinci yasaysa, Newton’un ikinci hareket yasası. Buna göre, üzerine kuvvet uygulanan bir cismin kazandığı ivme (yani birim zamanda hızında meydana gelen değişim), cismin kütlesiyle ters orantılıdır. Eğer kütle ölçmek istiyorsak, bu iki yasadan birini doğrudan veya dolaylı olarak kullanmak zorundayız.
  Dünya’da kullandığımız kütle ölçüm teknikleri, ağırlık kuvvetini bir şekilde kullanır. Ya ibreli veya elektronik terazilerdeki gibi ağırlık ölçülür veya eşit kollu terazilerdeki gibi ağırlık kuvveti kullanılarak iki kütle karşılaştırılır. Uzayda ağırlık kuvveti olmadığına göre, bu yöntemlerin hiçbiri burada işe yaramaz. Bu durumda da, ikinci seçeneği kullanmak zorundayız.
  Bir çok olası yöntem var. Ama bunlardan en pratik olanı, kütleyi bir yayın ucuna bağladıktan sonra yayın titreşme periyodunu ölçmek. İkinci hareket yasasını kullanarak, bu hareketin periyodunun kütlenin kareköküyle ters orantılı olduğunu çıkarabiliyoruz. Bu durumda bu periyodu standart bir kütle için (örneğin 1 kilogram) belirledikten sonra, herhangi bir cismin kütlesini ölçmek mümkün.
  Bu yöntemi Dünya’da da uygulamak mümkün. Nitekim, bir kaç yıl önce yapılan bir deneyde nanoölçekte oluşturulan bir ucu sabitlenmiş bir çubuktan yararlanılıyor. Çubuğun titreşim periyodunun ölçülmesiyle, çubuğun ucuna yerleştirilmiş femtogram (bir gramın katrilyonda biri) mertebesinde kütleleri ölçmek mümkün.

+ Yorum Gönder


uzayda ağırlık nasıl ölçülür,  Uzayda kütle olçülebilirmi,  uzayda kütle nasıl ölçülür,  bir cismin kütlesi uzayda nasıl ölçülebilir,  uzayda kütle ölçümü,  uzayda kütle nasıl ölçülür ve formülü