+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Her Telden Eğitim Konuları Forumunda Yağış Miktarı Nasıl ölçülür Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Yağış Miktarı Nasıl ölçülür
  yağış miktarı nasıl ölçülür kısaca 2. Ebru
  Devamlı Üye

  Yağış Miktarı Ölçümü Hakkında Bilgi

  Yağış iki aletle ölçülür

  1.Plüviyometre : Atmosferden yeryüzeyine düşen yağışı direkt olarak ölçen alettir.
  2.Plüviyograf : Atmosferden yeryüzeyine düşen yağışı diyagram üzerine kaydeden alettir.

  Su toplama kabında toplanan yağış, mihber denilen taksimatlı yağış ölçeğiyle mm cinsinden ölçülür

  Su buharının atmosferde yoğunlaşarak yerçekimi etkisi sonucunda, yeryüzeyine muhtelif şekillerde düşen ve toprak üzerinde belirli miktarda su veren hadiselere yağış denir.

  Plüviyometre (yağış ölçer): Yıllık yağış miktarı mm,cm ve m olarak, günlük yağış miktarı ise m2/ kg ile ifade edilir (1 m2’ye 1 kg.lık yağış, 1mm yükseklik tutar).

  Yer yüzünde aynı miktarda yağış alan noktaların birleştirilmesiyle eş yağış eğrileri (izoyet) elde edilir. Bunlarla çizilen haritalar da yağış haritalarıdır.

  Plüviograf : Yağış ölçer.
  Düşen yağışın miktarı tarım açısından son derece önemlidir. Düşen yağış yerde kalıp birikseydi derinliği ne olurdu? sorusunun cevabı yağışın ölçümüdür. Yağışın birimi mm, cm, kg/m2 dir.

  yağış ölçer.jpg yağış ölçer2.jpg

  Bölümleri:

  Elektronik Plüviograf, limitsiz yağış kapasiteli, yağış toplama ünitesi, yağış hareketlerini bilgisayar komutları haline dönüştüren otomatik kefe sistemi, datalogger, memory, elektronik ve mekanik bölümlerden oluşmaktadır.

  Çalışması:

  Yağış toplama hunisinin yağış çıkış noktasının altına montajı yapılmış hareketli kefe içine, yağış toplama hunisinden gelen yağış tam 0,1 mm dolduğunda kefe sağa hareket eder ve diğer boş kefeye yağış dolmaya başlar. Kefenin her sağa-sola devrilmesinde, kefe üstündeki mıknatısın “reed contact” altından geçmesi esnasında manyetik switch kapanır ve datalogger’a bir puls gönderilir.

  Yağış devam ettikçe kefenin hareketlerine bağlı olarak datalogger’a “puls” gönderme tekrarlanır. Hafızada toplanan yağış bilgileri istenildiği zaman Plüviograf’ın data logger RS-232 çıkışından Lap-Top bilgisayar, Desktop, Ram Card ve GSM Data MODEM aracılığı ile PC’ye transfer edilir.Yağış dataları Windows ve excel ortamında tablolar ve grafik halinde değerlendirilir.


+ Yorum Gönder


yıllık yağış miktarı nasıl hesaplanır,  metrekareye düşen yağış miktarı nasıl hesaplanır,  metrekareye dusen yagmur nasil hesaplanir