+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Her Telden Eğitim Konuları Forumunda Osiloskop Ile Akım Nasıl ölçülür Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Osiloskop Ile Akım Nasıl ölçülür
  osiloskop ile akım nasıl ölçülür kısaca 2. Ebru
  Devamlı Üye

  Osiloskop Ile Akım Nasıl Ölçülür Hakkında Bilgi

  Elektriksel işaretlerin ölçülüp değerlendirilmesinde kullanılan aletleriçinde en geniş ölçüm olanaklarına sahip olan osiloskop, işaretin dalgaşeklinin, frekansının ve genliğinin ayni anda belirlenebilmesini saglar.

  Elektriksel işaretlerin ölçülüp değerlendirilmesinde kullanılan aletleriçinde en geniş ölçüm olanaklarına sahip olan osiloskop, işaretin dalgaşeklinin, frekansının ve genliğinin ayni anda belirlenebilmesini saglar.

  Çalısması, hareket halindeki elektronların yorungelerinin bir elektrikalan içerisinden geçerken sapmaları temel prensibine dayanır. Katodışın tüpündeki saptırma plakaları adı verilen düzlemsel levhalara uygunpotansiyellerde gerilimler uygulanarak olusturulan elektrik alanlar,plakalar arasindan geçen elektronları (elektron demetini) saptırarakfosfor ekrana çarptığı noktanin yerini değiştirir. Bu noktanın konumusaptırma plakalarina uygulanan gerilimin ani degeri ve dalga seklinebagli olarak degisecek ve ekranda isikli bir cizgi olusacaktir.

  osiloskop.jpg


  Osiloskop devreye daima paralel baglanir. Çok yuksek olan ic direncinedeniyle seri baglanmasi halinde olcum yapilmak istenen devreden akimakmasini engelleyecektir. Akim dalga sekillerini incelemek icin akiminaktigi devreye kucuk degerli bir direnc (olcum direnci, sont direnc)seri baglanarak uclarinda dusen gerilimin dalga sekli incelenir. Biromik direncte icinden akan akim ve uclarinda dusen gerilimin dalgasekilleri ve fazlarinin ayni olduklari goz onune alinarak ve ohm kanunugeregi V=I.R bagintisi da goz onunde tutularak akim incelenir. Dikkatedilmesi gereken nokta, kullanilan direncin degerinin devre akimini cokfazla sinirlamayacak kadar kucuk secilmesi (genellikle akima bagliolarak 10
  ile 200 miliohm arasi) ve gucunun bu akima dayanabilecek kadar buyuk olmasidir.
  Osiloskop calistirildiktan sonra bir kac dakika isinmasi beklenir. Buesnada timebase komutatorunun ortalarda birkonumda(ornegin 5mS/div)olmasi iyi olur. Eğer bu sürenin sonunda ekranda ışıklı çizgibelirmediyse;

  Parlaklik (Intensity) potansiyometresi yeterince acik degildir. Saatyonune tam turunun 3/4 u kadar cevrilmelidir. Çizgi belirdikten sonraparlaklık yine bu duğme yardımı ile istenilen şekilde ayarlanabilir.

+ Yorum Gönder