+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Her Telden Eğitim Konuları Forumunda Benlik Nedir Tanımı Anlamı Açıklaması Özellikleri Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Zeyneb
  Bayan Üye

  Benlik Nedir Tanımı Anlamı Açıklaması Özellikleri
  Benlik Nedir Tanımı Anlamı Açıklaması Özellikleri

  Benlik:


  - Kişinin kendini tanımasıdır.

  - Baskıya karşı olumlu yada olumsuz dirençtir.

  - Kişinin kendisiyle ilgili verdiği özel hükümlerdir.

  Kendisini değil, kendisi dışındakileri de algılayıp, tavır sergilemesidir. Benlik bir alt yapı unsudur. Kişinin kimliğini oluşturan önemli bir alt yapı unsudur. Nesnel değil, özneldir. Kişiye göre değişir. Kimlik böyle değildir. Kimliği oluşturan bir alt yapı olan benlik, kişinin kendini tamamlamadaki en önemli aracıdır. Kişiliğin tamamlanmasına katkı sağlıyor.

  Benlik önce ferdidir, bireye ait, özeldir. Fert kendi benliğinden yola çıkarak kabuller ve reddeder oluşturur. Bu kabuller ve retlerle kişiye ait özel hükümler gelişir. Benlik ilk başta, ilkel, kontrolsüzdür. Kontrolsüz benlik, ilkel benliktir. Bu tanrısal bir güçtür. Her şeye hükmetmek, her şeyi kendi etrafında oluşturmak ister.

  İlkel benlikten kurtulmanın en önemli geçişi toplumsallıkla başlar. Başka benliklere saygı ile insanlar ilkel benlikten kurtulur. Kontrol (bilgi yelpazesi.net) altına alırız. Toplumsallaştırma ilkel benliğin kontrol altına alınmasında önemlidir. Toplumsallaştırma bazen de olgun benliği, ilkel benlik haline getirir (maçlar). Buda kültürel alt yapıyla doğru orantılıdır.

  Benlik, psikolojik bir göstergedir. İnsan psikolojisi ile ilgilidir. Benlik, belli bir süreç içinde gelişir (aile, okul, çevre). Bu süreçte benlikte bir değişme meydana gelir. İyi yetişmiş çocuk benliğini benimsemiş öz benliğini tanımış olur.

  Benliğin gelişmesi ve olgunlaşması kültürle oluşur. Kültür, benliği oluşturur (aile içinde, toplumda) ve ona göre bir davranış sergiler. Kızlar annesi gibi el işi yapar, oğlanlar babaları gibi tavır alırlar.

  Benlik, insanın içinde oluşan bir tepkidir. Benliğin en önemli göstergesi “Ben Kimim?” sorusuna verilen cevaptır
 2. Acil

  Benlik Nedir Tanımı Anlamı Açıklaması Özellikleri isimli yazıya yorum yazın.

 3. Sponsor Bağlantılar
+ Yorum Gönder