+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Her Telden Eğitim Konuları Forumunda Maslow un ihtiyaçlar hiyerarşisi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Feyruşah
  Devamlı Üye

  Maslow un ihtiyaçlar hiyerarşisi
  Maslow un ihtiyaçlar hiyerarşisi

  1. Fizyolojik İhtiyaçlar:
  İnsanın biyolojik olarak yaşamını sürdürebilmesi için gerekli açlık, susuzluk, barınma, neslin devamı gibi ihtiyaçlar bu kategoridedir

  2. Güvenlik ihtiyaçları:
  İnsanların sosyal ihtiyaçlarının karşılandığı sosyal çevresi, sosyal güvenlik kuruluşları ve devleti bu kategoride değerlendirmek gerekir.

  3.Sevgi-Ait Olma İhtiyacı:
  Fizyolojik ve güvenlik ihtiyaçları karşılanan insan bir gruba ait olma ve sevilme ihtiyacı duyar. İnsan bu ihtiyacını karşılayabileceği bir grup bulur ve onların içinde yaşar. İşyerlerindeki çay partileri, piknik ve yemek gibi etkinlikleri bu çerçevede değerlendirmek gerekir.

  4. Saygı(Değer)-Statü İhtiyaçları:
  Bundan önceki kategorilerdeki ihtiyaçları karşılanan insan artık üyesi olduğu grupta saygı görmek ve değer verilmek isteyecektir. Başarısı ve hizmetleri başkaları tarafından takdirle karşılanan, saygı duyulan insan kendine güven duyacaktır
  5. Kendini Gerçekleştirme:
  Birey yukarıda belirtilen kategorilerdeki ihtiyaçlarını karşılamasına rağmen hala kendini bilgi, beceri ve yetenekleriyle tam olarak ortaya koyamadığını düşünüyorsa, içinde bir boşluk hissedecek ve bunu gidermeye çalışacaktır. Burada bireyin yaptığı işin zirvesine çıkma, örnek (ideal) olma niteliğine, yani bir örnek insan, bilge kişi konumuna erişme hali söz konusudur. Buna “kendini tamamlama, kendini gerçekleştirme” adı verilmektedir.

  fizyo.jpg
 2. Acil

  Maslow un ihtiyaçlar hiyerarşisi isimli yazıya yorum yazın.

 3. Sponsor Bağlantılar
+ Yorum Gönder