+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Her Telden Eğitim Konuları Forumunda Ferdinand Tönnies kimdir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Feyruşah
  Devamlı Üye

  Ferdinand Tönnies kimdir
  Ferdinand Tönnies kimdir

  1855-1936Kiel Üniversitesinde profesör olan tönniesin 1887de yayınladığı Kamu ve Toplum adlı yapıtında sosyoloji üzerine ileri sürdüğü fikirler daha sonraları Simmel tarafından geliştirilmiştir. Tönnies bu yapıtında biçimsel formel sosyolojinin sadece bir taslağını yapmakla kalmamış toplumsal ilişkilerin başlıca biçimlerinin olgulara dayanan bir çözümlemesini de yaparak sosyolojinin temel karakterini göstermiştir. Tönnies'e göre toplumun veya toplumsal fikirlerin iki temelli biçimi vardır bunlardan biri gemeinchaft biri de gesellschafttır diye.

  Biz birincisini kamu cemat communaute ikincisini de toplum cemiyef societe diye çeviriyoruz. Tönniese göre gemeishaft örgensel istemi irade olan, dayanışması da baba akrabalığı gibi doğal kuvvetlerle sağlanan bireylerin topluluğudur. Doğanın ürünüdür. Daha doğrusu bir çeşit doğal örgenliktir. Bu toplulukların meydana gelmesinde kişisel iradelerin hiçbir etkisi yoktur. Bireyler doğal dayanışmanın, uyumlu karşılıklı etkileri bulunan bir toplumsal yapının üyelerinden başka bir şey değildir. Bireylerin istemlerinde irade aynılık vardır çünkü birey istemi irade kamu istemi irade tarafından silinmiştir. Bu türlü örgensel topluluklarda mülkiyet mal birliğine, hukuk da aile hukukuna dayanırGörülüyor ki Tönniesin gemeinschaftı Durkheimn daha sonraları mekanik dayanışmaya dayanan zümrele diye adlandırdığı topluluklara pek benzer. Gesellscft ise belirli bir amacı gerçekleştirmek için bireysel iradeleriyleri karşılıklı etkide bulunan bireylerin meydana getirdikleri topluluğa denir. Bu türlü topluluklar ne doğanın bir ürünüdür, ne de doğal bir örgenliktir. Daha çok yapma bir mekanizmadır.

  FERNİ.jpg
  Bu türlü topluIuklara Durkheim örgensel dayanışmaya dayanan zümreler adını verir. Dikkat edilecek olursa Tönniesin örgensel dediği topluluklara Durkheim mekanik topluluklar mekanik dediğine de örgensel topluluklar diye tarihten günümüze bu şekilde gelmiştir.

 2. Acil

  Ferdinand Tönnies kimdir isimli yazıya yorum yazın.

 3. Sponsor Bağlantılar
+ Yorum Gönder