+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Her Telden Eğitim Konuları Forumunda Georges Gurvitch kimdir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Feyruşah
  Devamlı Üye

  Georges Gurvitch kimdir
  Georges Gurvitch kimdir


  (1894-1965). georgii davidovich gurvitch. rusya doğumlu fransız sosyal filozof, sosyolog. güney rusya'da, karadeniz kıyısında bir liman kenti olan novorossysk'te doğar, Paris'te vefat eder.

  çocukluk ve delikanlılık donemi rusya'nın iki devrimi (1905 ve 1917) arasına sıkışır gurvitch'in. kendini felsefe ve hukuk alanlarında donatır rusya'daki eğitimi boyunca. rusya'da aldığı eğitimde Polonyalı hocası leon petrazycki'nin etkisi büyüktür. toplumsal kurumların oluşumunda insan içgüdü ve duygularının temel teşkil ettiğini savunan bir yaklaşım geliştiren petrazycki bunu özellikle hukuki kurumların evriminde kullanmıştı. gurvitch farklı bir toplumsallaşma yaklaşımı geliştirse de hukuk sosyolojisinin başlangıç noktası burası olur.

  1917 devrimini coşkuyla karşılar, sovyetlerin ve fabrika konseylerinin kurulması onu heyecanlandırır, arzuladığı çoğulcu ve ademi merkeziyetci bir politik düzenin imkanını görür bu deneylerde. bu sırada (1917'de) st. petersburg üniversitesi'ndedir. marksizm hakkında kafası net değildir, kuramın ekonomik belirlenimci ve politik özgürlükçü unsurlarının geriliminden rahatsızdır. yine de bolşevik devrimi, her ne kadar hegemonikleşen devletçi-merkezci eğilim onu rahatsız etse de, izlediği ve anladığı kadarıyla, gurvitch'i hayati boyunca sosyalist çizgiye konuşlandıran bir tecrübe olur. buna rağmen devrimin gidisati hakkinda uğradığı hayal kirikligi, kendi tabiriyle entelektuel olarak "marksizm ve hegelcilik'ten kesin kopuş"unu da işaretler.

  1920'de rusya'yı terkeder, bir kac yillik prag macerasından sonra 1925'te paris'e yerleşir, bir sure sonra fransız yurttaşı olur. buraya gelişi, emile durkheim'in ölümünden sonra etkinliğini surduren annales sociologique ekolunun hegemonyasina da rastlar, cekim alanına kapılacaktır gurvitch. fransa'daki calismalari, proudhon ve fransiz radikal sendikaciliginin tarihi ile baslar. neo-kantci akim ile de hayli içli dışli olur. savas basladığında 1941'de fransa'dan kaçmayı basarir, donemin pek cok avrupali solcu entelektueli gibi, new york'a, new school for social research'e sığınır. (ancak bazilarindan farkli olarak, savastan sonra vatanina geri donmeyi seçer.) new york yıllarının entelektüel gelişimi icin muthis verimli olduğu soylenebilir, başyapıtlarından biri olan "hukuk sosyolojisi" ve yirminci yuzyılın ilk "yirminci yüzyıl sosyolojisi" derlemesi bu donemde yayımlanır.
 2. Acil

  Georges Gurvitch kimdir isimli yazıya yorum yazın.

 3. Sponsor Bağlantılar
+ Yorum Gönder