+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Her Telden Eğitim Konuları Forumunda Tövbe ne demektir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Feyruşah
  Devamlı Üye

  Tövbe ne demektir
  Tövbe ne demektir

  Tövbe; dönmek, pişman olmak demektir. Yani, İslam dininin emir ve hükümleri dahilinde, haram ve yasak olan şeyleri terk edip, helâl ve mübah olan şeyleri yapmak demektir.

  Kulun işlediği günahlardan dönerek tövbe etmesi ve Allah-u Zülcelâl tarafından af ve mağfiret edilmesi, dil ile kalbin birlikte pişmanlık duyarak tövbe etmesine bağlıdır. Sadece diliyle tövbe edip, kalbinde günahına devam etme yönünde bir meyil olursa bu tövbe yalancıların tövbesi olur ki; Allah-u Zülcelâl'in bu şekilde yapılan tövbeleri kabul etmesi mümkün değildir.

  Tövbe; hem dil ile hem de kalp ile yapıldığı zaman ve bunun yanında daha önceden yapılmış günahlara düşmemeye azmedilmesi, tövbe eden kişinin tövbesinin kabul olunmasının en büyük alâmetlerindendir.

  Çünkü Allah-u Zülcelal ayet-i kerimede şöyle buyurmuştur;
  "Ey iman edenler! Hepiniz toptan Allah'a tövbe ediniz, umulur ki kurtuluşa erersiniz." (Nur; 31) Diğer bir ayet-i kerimede de şöyle buyrulmuştur ; “O (Allah) kullarının tövbesini kabul eden, kötü hareketlerini bağışlayandır.” (Şûra; 25)

  Allah-u Zülcelal, günahkar kulunun tövbesini kabul etmekten öte bundan memnun olur, sevinç duyar. Allah-u Zülcelal'in tövbe edenler için sevinmesi, çölde yiyeceğini ve bineğini kaybeden kimsenin onları bulmasından dolayı sevinmesinden daha fazladır.

  Tövbe, bir sabun gibidir. Sahibini günahların kirlerinden temizlemek suretiyle tertemiz yapar. Allah-u Zülcelal bir ayet-i kerimede:“ Tövbe eden, inanan ve yararlı iş yapan, sonra doğru yola giden kimseyi bağışlarım” ( Taha; 82) buyurmuştur.

  Bir kimse; Günahların çirkinliğini ve sonunun ateş olduğunu bilir, Allah-u Zülcelal'in azabına karşı kendi acizliğini hatırlarsa, günahlardan kendisini muhafaza etmeye gayret eder ve hemen tövbeye sarılır.

  Hiç kimse nefsinin hilelerinden emin olup tövbeyi terk etmemelidir. Çünkü Allah-u Zülcelal bir ayet-i kerimede; “Fakat, insan ileriye doğru daima kötülük yapmak ister.” (Kıyame; 5) buyurmuştur. Onun için insan daima kendisini kontrol altında tutmalı, daima tövbe üzerinde bulunmalıdır.

  Peygamber Efendimiz (sav)'de bir hadis-i şeriflerinde;
  “ Her kim, tövbe etmeye devam ederse, Allah da onun sıkıntısını neşeye çevirir, darlığına bir çıkış yolu bulur ve ummadığı bir yerden onu rızıklandırır.” (Buhari Tirmizi) buyurmuştur.
 2. Acil

  Tövbe ne demektir isimli yazıya yorum yazın.

 3. Sponsor Bağlantılar
+ Yorum Gönder