+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Her Telden Eğitim Konuları Forumunda Azalan marjinal verimler teorisi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Feyruşah
  Devamlı Üye

  Azalan marjinal verimler teorisi
  Azalan marjinal verimler teorisi

  Bir üretim sürecinde ve verili teknolojik dü*zeyde kullanılan faktörlerden birinin miktarı arttırılır ve diğer faktörlerin miktarı sabit tutu*lursa, miktarı arttırılan girdinin ilâve birimleri üretime katıldıkça toplam ürün bir noktaya kadar artacaktır. Bu noktadan sonra eklenen birim girdilerle ilâve ürün miktarı azalmaya ve hatta verim düşmeye başlayacaktır. İktisat-ta bu ilkeye azalan verimler kanunu denir. Bu kanunda belirli bir noktadan sonra değişken faktörün miktarının arttırılması durumunda ek ürün miktarı her defasında daha az olacak*tır. Nedeni ise, değişken faktörün verimliliği*nin giderek azalmasıdır.
  Azalan verimler kanunu, ekonominin eski kavramlarından olup bu kavramı iktisadi bir model kurmaya yarayacak şekilde ilk kez açık*layan Turgot'dur. Daha sonra bu kanun hak*kında İncelemeler yapmış iktisatçılar, James Andcrson, Edward West, David Ricardo, Je-an - Baptistc Say, John Stauart Mili ve Paul LeroyBeaulieu'dur.
  Turgot azalan verimler kanunu hakkındaki görüşlerini açıklarken, verimli, fakat işlenme*miş bir toprak parçasına bir miktar tohum atıl*dığını varsaymış, ancak bu durumda ekilen to*humu bir kayıp olarak nitelendirmiştir. Daha sonra toprağı hazırlamak, emek ve biçmek için ekmek harcanacak olduğunda, ekilen to*hum ürün getirecek ve harcanan emek birimi arttırıldığı takdirde, elde edilen ürün miktarı da o ölçüde artış gösterecektir. Ancak belli
  bir sınırdan sonra emek miktarındaki artışa rağmen ürün oranı eskisinden daha düşük ola*caktır.
 2. Acil

  Azalan marjinal verimler teorisi isimli yazıya yorum yazın.

 3. Sponsor Bağlantılar
+ Yorum Gönder