+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Her Telden Eğitim Konuları Forumunda Yeryüzünde Farklı Renklerde Toprakların Bulunmasının Nedenleri Konusunu Okuyorsunuz..
 1. FERAY
  Devamlı Üye

  Yeryüzünde Farklı Renklerde Toprakların Bulunmasının Nedenleri
  Yeryüzünde Farklı Renklerde Toprakların Bulunmasının Nedenleri

  Yeryüzünde Farklı Renklerde Toprakların Bulunmasının Nedenleri Nedir Bunun en büyük nedeni iklim şartlarıdır. Çünkü farklı iklim şartlarında farklı sıcaklık ve yağış şartları vardır.
  Bitki örtüleri ve toprağa verdikleri organik madde miktarları da farklıdır.

  Genel olarak bitki örtülerinin gür olduğu bölgelerde bitki kalıntıları toprağa karışarak koyu renk almasına yol açmaktadır. Buna karşılık bitki örtüsünce fakir alanlarda humus miktarı az olan sahalarda toprak açık renkli olmaktadır.
  Soğuk ve nemli bölgelerde bitki örtülerinin kalıntıları sıcaklık yetersiz olduğu için ayrışamamakta ve toprağın üst kısmında organik madde katı olarak birikip koyu renkli toprakları oluşturmaktadır.

  Ayrıca sıcak ve yağışlı bölgelerde toprak aşırı şekilde yıkanmaktadır. Buda bitki kalıntılarını götürmektedir ve rengi açmaktadır. Bundan başka bir olayda sıcak kuşak alanlarında toprak içinde bulunan demir ve alüminyum elementler oksitlenerek toprakların kızıl renk almasına yol açmaktadır.

  Ana kayanın farklı yapılarda olması da üzerinde oluşan topraklara damgasını vurabilmektedir. Özellikle bu durum kurak ve yarı kurak bölgelerde daha etkili olabilmektedir.
 2. Acil

  Yeryüzünde Farklı Renklerde Toprakların Bulunmasının Nedenleri isimli yazıya yorum yazın.

 3. Sponsor Bağlantılar
+ Yorum Gönder


yeryuzunde farkli renklerde topraklarin bulunmasinin nedenleri,  yeyüzünde farklı renklerde toprakların bulunmamasının nedenler,  yeryuzunde farkli renklerde toprak olmsinin sebebi