+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Her Telden Eğitim Konuları Forumunda Hava Kirliliğinin Canlılar Üzerindeki Etkileri Konusunu Okuyorsunuz..
 1. FERAY
  Devamlı Üye

  Hava Kirliliğinin Canlılar Üzerindeki Etkileri
  Hava Kirliliğinin Canlılar Üzerindeki Etkileri  Hava kirliliğinin, başta insan sağlığı olmak üzere görüş mesafesi, materyaller, bitkiler ve hayvan sağlığı üzerinde olumsuz etkileri vardır
  . Katı yakıtlar ve akaryakıt gibi karbonlu maddelerin tam yanmamasından meydana gelen katı ve sıvı parçacıkların bir gaz karışımı olan duman, hava kirliliğinin bir çeşitlidir ve görüş uzaklığını azaltıcı bir etkiye sahiptir.

  Hava kirliliğinin, sanatsal ve mimari yapılar üzerinde tahrip edici ve bozucu etkisi vardır. Bitkiler üzerinde ise öldürücü ve büyümelerini engelleyici olabilmektedir. Bu nedenle hava kirliliği hem canlıların sağlığı açısından, hem de ekonomik yönden zarar vericidir.

  Hava kirliliğinin insan sağlığı üzerindeki etkileri, atmosferde yüksek miktardaki zararlı maddelerin solunması sonucu ortaya çıkar.

  İnsanların sağlıklı ve rahat yaşayabilmesi için teneffüs edilen havanın mutlaka temiz olması gerekir. Havanın doğal yapısını bozan ve kirleten maddelerin başka bir deyişle kirli havanın solunması, özellikle akciğer dokularını tahrip edici ve öldürücü olabilmektedir.

  Solunum yolu ile alınan hava içerisindeki parçacıklar ve duman, teneffüs esnasında yutulur ve akciğerlere kadar ulaşır.
 2. Mrtçlk
  Devamlı Üye

  Hava kirliliği bütün canlı ve bitki örtüsünü kötü etkilemektedir. Bitkilerin büyümesine ve kurumasına neden olabilir. İnsanlarında sağlığını kötü etkilemektedir. İnsanlar soludukları havanın kirli olması akciğer rahatsızlıklarının artmasına neden olacaktır.

  Hava Kirli.pngHava Kirliliği.png
+ Yorum Gönder