+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Her Telden Eğitim Konuları Forumunda Hafıza Teknikleri ile Beyin gücünü geliştirme Konusunu Okuyorsunuz..
 1. FERAY
  Devamlı Üye

  Hafıza Teknikleri ile Beyin gücünü geliştirme
  Hafıza Teknikleri ile Beyin gücünü geliştirme

  - Bölüm: Beyinin Gizemli Gücü

  Uzmanlar, insanları beyinlerinin ancak %1 kadarını kullandıklarını söylemektedirler. Bu durumda beynimizi %99 kullanılmayan kapasitesi ile uyuyan bir deve benzetebiliriz. İnsanların zihinsel yeteneği ile ilgili sorular, beyin kapasitesi eksikliğinden değil, onu nasıl kullanacağını bilmediğinden kaynaklanmaktadır. Hafıza eğitiminin amacıda bu atıl potansiyeli harekete geçirmek ve geliştirmek için yardımcı olmaktadır.
  Beyin; farklı fonksiyonlardaki 2 loba ayrılmıştır. Sağ beyin vücudun sol tarafını, Sol beyin ise sağ tarafını kontrol eder. Sol beyinin anahtarı; kelimeler ve sayılardır. Her şeyi bir arada algılayamaz, ayrıntılarla ilgilenir. Sağ beyin ise farklı şeyleri bir anda algılar ve aynı anda birçok şeyi düşünür. Anahtarı da görüntülerdir. Beyinin her iki lobunu kullanarak kalıcı hafıza oluşturabiliriz.
  Hayatta başarmanın en önemli anahtarı beyni olumlu düşünmeye zorlamaktır. Olumsuz düşünceler beyni kendimize karşı olumsuz çalışmaya programlayacaktır. Olumlu düşünmede temel nokta; beyni olumlunun üzerine proğlamlamak yani başarısızlığı değil, sadece başarmayı düşünmektir.

  2-Bölüm: Hafıza Teknikleri
  Bilgileri hafızada tutmak için iki temel ilke vardır; Hayal gücü ve çağrışım. Bu iki yolla bilgileri hafızaya alırken dikkat edilmesi gereken noktalardan bazıları şunlardır,
  1-Çok ve çarpıcı hayal kur.
  2-Abartarak renklendirerek ve hareketlendirerek hayal kur.
  3-Daima olumlu düşün.
  Hafızaya alırken kullanılan sistemlerden bazıları şunlardır.
  Bağlama metodu; Bilgilerin belirli bir sıra ve düzende hafızaya alınması.
  Rakam şekil sistemi ; Rakamlar şekil itibariye bazı şeylerle özdeşleştirilirler. Örneğin iki sayısı (2) kuğuyu çağrıştırdığı için 2 sayısı Kuğu’yu temsil eder.
 2. Acil

  Hafıza Teknikleri ile Beyin gücünü geliştirme isimli yazıya yorum yazın.

 3. Sponsor Bağlantılar
+ Yorum Gönder