+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Her Telden Eğitim Konuları Forumunda Aydınlatma Araçlarının Önemi Hakkında Bilgi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. FERAY
  Devamlı Üye

  Aydınlatma Araçlarının Önemi Hakkında Bilgi
  Aydınlatma Araçlarının Önemi Hakkında Bilgi

  Temel gereksinmelerimizden biri olan ışık yaşamımızın her safhasında vardır.
  Çevremizi diğer duyularımızla da algılayabilir, tanımlayabiliriz kuşkusuz, ama, gözümüz ile bu algılama ve tanımlama, çok daha kolay ve ayrıntı düzeyinde kesin olabilmektedir. Ancak, görebilmek için öncelikle ışık ve onun yansıyabildiği yüzeylerin olması şarttır.

  Günlük yaşamımızda, herhangi bir eylemi gerçekleştirmek için, ışık yayan, yansıtan ya da geçiren bir nesnenin varlığı çoğunlukla yeterli olmamaktadır. Kısaca, bir mekanı herhangi bir kaynakla ışıklandırmak, aydınlatma olmamakta, sadece insanın sağa sola çarpmaması, ya da çoğu kez, bir görsel eylemi büyük bir rahatsızlık duyumu içinde ve yalnızca kısa bir süre için gerçekleştirmesine olanak vermektedir. Ama, aydınlatma biliminin temel ilkeleri gözönüne alınarak düzenlenmiş bir çevrede, kullanıcının -ki çoğunlukla insandır- görsel konfor gereksinmeleri yerine getirilmiştir ve böylelikle;

  • Gözün görme yeteneği artar ( görüş keskinliği, görme hızı artar, kontrast duyum eşiği azalır),

  • Göz sağlığı korunur, görme bozukluklarına neden olmaz,

  • Görsel performans artacağından, yapılan işin verimi artar böylelikle de ekonomik yarar sağlar,

  • Psikolojik açıdan da görsel konfor sağlanır, kullanıcı içinde bulunduğu çevrede kendini mutlu hisseder,

  • İyi görememe ya da görme yanılgılarının neden olduğu kazalar azalır,

  • Güvenlik duygusu sağlanır.Bir çevrenin doğru aydınlatılması ile fizyolojik ve psikolojik açılardan görsel konfor koşullarına ulaştırılması ne kadar önemliyse, bu koşulların eylem süresince en ekonomik şekilde sürdürülebilmesi de o denli önemlidir. Bu nedenle, çeşitli ölçeklerde ele alınabilecek bir yapma çevrenin ( kent, komşuluk ünitesi, binalar grubu, bina, hacim) tasarımının daha ilk evresinde, başka deyişle, avan proje çalışmalarında, nasıl ki, taşıyıcı alt-sistem uzmanı olarak bir İnşaat Mühendisine, ısıtma, soğutma, havalandırma, iklimlendirme alt-sistemi uzmanı olarak bir Makine Mühendisine, elektrik donanımı alt-sistemi uzmanı olarak bir Elektrik Mühendisine danışmak gerekiyorsa, aydınlatma alt-sisteminin tasarımı için de bir Aydınlatma uzmanına danışmak gerekmektedir.

  Böylelikle, yaşanacak çevre, aydınlatma tekniğinin ve sanatının temel ilkelerine uygun olarak doğru aydınlatılmış ve aynı zamanda en az maliyete (maliyet kavramı, sistemin sadece ilk maliyeti değil, bununla birlikte bakım, işletme, enerji tüketimi gibi sistemin kullanım ömrü boyunca gerekli tüm kullanım maliyetini de kapsamaktadır) ulaşmış olacaktır.
 2. Mrtçlk
  Devamlı Üye

  Çevremizin bir çoğunda kullandığımız aydınlatma araçları hayatımızın bir çok bölümünde kullanmaktayız. İyi ve doğru bir aydınlatma ile hem göz sağlığımızı korumuş hemde işlerimizi daha düzgün bir şekilde ilerlemesini sağlamış oluruz.
+ Yorum Gönder