+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Her Telden Eğitim Konuları Forumunda Psikoloji de Yansıtma mekanizması Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Feyruşah
  Devamlı Üye

  Psikoloji de Yansıtma mekanizması
  Psikoloji de Yansıtma mekanizması  Yansıtma, erken gelişim dönemleri içerisinde küçük çocuğun inkar savunmasıyla birlikte en çok kullandığı savunmadır. Bazı insanlar kendi çaresizliklerinden kaynaklanan düşmanca duygularını, çevrelerinden kendilerine yöneltilmiş gibi yaşama eğilimi gösterirler. Kimi ise değersizlik duygularını, diğer insanlar tarafından küçümsenmekte olduğu inancına dönüştürür. Bazı insanlarda bu duygu öyle yoğundur ki, diğer insanlar tarafından kendilerine verilen değeri ve gösterilen yakınlığı kabullenemez ya da psikoz sınırlarını zorlayan mantık dışı bir duyarlılık gösterirler. Bu da benliğin dış dünya ile olan ilişkisini önemli ölçüde bozar.
  Bazı duygu, dürtü, gereksinim ya da yaşam olaylarının dışarıya aktarılıp, yansıtılıp, dışarıdaymış ya da dışarıdan kendisine yöneltiliyormuş gibi algılanmasıdır.
  Yansıtma mekanizmasında kişi, kendi içinde yadsıdığı bir dürtüyü (ki bu toplumca onaylanmayan bir dürtüdür) başkalarında görür ya da başkalarının bu dürtüyü kendisinde gördüğünü sanır. İçinde öfke ve kin duyguları olan bir kişi, "bana kızıyorlar, benden nefret ediyorlar" diye düşünebilir. Burada hem yadsıma (bende kızma yok), hem de yansıtma (onlarda var) düzeneği işlemektedir.
 2. Acil

  Psikoloji de Yansıtma mekanizması isimli yazıya yorum yazın.

 3. Sponsor Bağlantılar
+ Yorum Gönder