+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Her Telden Eğitim Konuları Forumunda Istiklal mahkemeleri niçin kurulmuştur Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Zühre
  Devamlı Üye

  Istiklal mahkemeleri niçin kurulmuştur
  istiklal mahkemeleri niçin kurulmuştur kısaca

  İstiklâl Mahkemeleri, Türk Kurtuluş Savaşı sırasında ayaklanma çıkaran ve yağmaya girişenleri, bozguncuları, orduya ait silah ve mühimmatı çalanları, casusları, asker kaçaklarını ve bağımsızlık hareketini engelleme amacıyla propaganda yapanları yargılamak için, çıkarılan özel bir kanunla ilk olarak 18 Eylül 1920 tarihinde kurulan mahkemelerdir. İlk dönem İstiklâl Mahkemeleri, Ankara'daki hariç olmak üzere 17 Şubat 1921 tarihinde kapatıldı. İkinci dönem İstiklâl Mahkemeleri, çalışmalarına 30 Temmuz 1921'de başladı ve 1923'ün Ekim ayına dek faaliyetlerini sürdürdü. Üçüncü ve son dönem İstiklâl Mahkemeleri ise 1923 ile 1927 yılları arasında etkin oldu.

  Kurtuluş Savaşı yıllarında görev yapan birinci dönem İstiklâl Mahkemeleri dışında daha sonraları da dönemlerine göre farklı vazifeler yürüten İstiklâl Mahkemeleri kurulmuştur. Sonradan kurulan bu mahkemeler birer devrim mahkemesi niteliğindedir. Uğur Mumcu'ya göre bu kurumlar mahkeme değil, savaş ve ihtilal gibi özel durumlarda isyancı, bozguncu ve karşı devrimcilerin yargılandığı anti-demokratik "infaz kurulları"dı
 2. AZMİYE
  Devamlı Üye

  İstiklal Mahkemeleri, Birinci dünya savaşından sonra TBMM ye karşı çıkanları yargılamak için özel bir yasayla kurulan mahkemelerdir. Bu mahkemelerin üyeleri de TBMM den seçilen bazı Milletvekilleri olmuştur. Özellikle bu mahkeme üyelerinden Kel Ali, Kılıç Ali ve Necip Ali idam kararı vermekte meşhur olmuşlardı.
+ Yorum Gönder