+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Her Telden Eğitim Konuları Forumunda Nükleer Kirlilik Nedir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Zühre
  Devamlı Üye

  Nükleer Kirlilik Nedir
  Nükleer Kirlilik

  Radyoaktif kirlilik nükleer enerji santralleri, nükleer silah üreten tesisler, radyoaktif madde artıkları bu kirlenmeye neden olmaktadır.

  Nükleer santrallerde atom çekirdekleri parçalanarak enerji sağlanır.Atomun çıkardığ ısı enerjisi yüksektir,ama çıkardığı radyasyon ancak özel binalarda veya kurşun mezarlarda saklanır ve uzun yıllar radyasyon yayar.

  1970'li yıllarda yaşanan petrol darboğazında nükleer enerjiyle kurtulunmuş ama saklanması da çok pahalı olduğundan talep azalmıştır.

  Ayrıca santraldeki ufak bir sızıntı milyonlarca canlının radyasyona maruz kalmasına sebep olacaktır.Örneğin;1986 yılında Rusya'da Çernobil Nükleet Santrali'ndeki sızıntıdan 3milyon insan radyasyona maruz kalmış,radyasyon,Karadeniz kıyılarına kadar ulaşmıştır.

  Türkiye'de de 1976'dan beri Akkuyu'da nükller santral kurulması gündeme gelmiştir ama çevre örgütlerinin baskılarıyla ertelenmiştir.Ayrıca 25 km açığından geçen Ecemiş Fayı'da burayı tehdit etmektedir
 2. AZMİYE
  Devamlı Üye

  Nükleer enerji günümüzün ve geleceğin en önemli enerji kaynağı olarak görülmektedir. Bugüne kadar dünyada Nükleer kirlilik çok fazla görülmedi ancak büyük çapta üç olay meydana geldi bunlardan ikisi fazla zararlı olmasada Çernobil faciasında çok fazla zarar görüldü.
+ Yorum Gönder