+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Her Telden Eğitim Konuları Forumunda Milliyetçilik ilkesi nedir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Zühre
  Devamlı Üye

  Milliyetçilik ilkesi nedir
  milliyetçilik ilkesi

  Atatürk'ün Milliyetçilik ilkesi ulusal kişilik ve benlik duygusunun ifadesidir. Bir ulusun diğer uluslara bakarak, doğal ve kazanılmış özel karakterlere sahip olması, diğer uluslardan farklı bir varlık meydana getirmesi, genellikle onlardan ayrı olarak onlara paralel gelişmeye çalışması anlayışına milliyetçilik ilkesi denir.

  "Türk ulusunun yönetiminde ve korunmasında, ulusal birlik, ulusal duygu, ulusal kültür en yüksekte göz diktiğimiz ülküdür" derken de ön plana çıkarılan Ulus kavramıdır. Bu kavram her koşulda vurgulanmış, tüm eylemlerde ulus dayanak alınarak, sonuç-başarı ulusa mal edilmiş, odak noktası olarak "Ulus" kavramı benimsenmiştir.

  Atatürk'ün Milliyetçiliği aynı zamanda geniş bir hoşgörüye de sahiptir.

  Atatürk'e göre millet; geçmişte beraber yaşamış, gelecekte de beraber yaşama düşüncesi taşıyan aynı vatana, dile, kültüre ve duyguya sahip olan insanların oluşturdukları topluluktur.

  Atatürk'ün milliyetçilik ilkesinin esasında, “kendini aynı milletin üyeleri sayan kişilerin, o milleti yüceltme istekleri” vardır.turkeyarena.net Atatürk'e göre kendini Türk olarak gören herkes Türk'tür. Yine Anayasa'da da “Türkiye devletine vatandaşlık bağı ile bağlı olan herkes Türk’tür ifadesi vardır.
 2. AZMİYE
  Devamlı Üye

  Milliyetçilik kişilerin mensup olduğu milletin fertlerini sevmesi ve değerlerini benimsemesi gibi, üstelik bağımsızlığını koruma ve milletinin en üstün yerlerde tutmasını benimseyen düşüncedir.
+ Yorum Gönder