+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Her Telden Eğitim Konuları Forumunda Gılgamış destanı ve tufan hikayesi hangi topluma aittir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Zeyneb
  Bayan Üye

  Gılgamış destanı ve tufan hikayesi hangi topluma aittir
  Gılgamış destanı ve tufan hikayesi hangi topluma aittir

  Sümerler
  , MÖ 4000 - MÖ 2000 yılları arasında Güney Irak'ta (Mezopotamya) yerleşik olan, medeniyetin beşiği olarak bilinen coğrafi bölge ve medeniyet.

  Mezopotamya'da ortaya çıkan sayısız medeniyetin temelini Sümerler atmıştır. Ayrıca yazı ve astronomi de ilk kez Mezopotamya'da Sümerlerde ortaya çıkmıştır.

  Genel kanı Sümerlerin çağdaşı olan halklarla yakın etkileşim ve benzerliklerinin olduğu yönündedir.

  Sümer Devleti, Sami olmayan bir topluluk tarafından kurulmuştur.

  Mezopotamya'da yaşayan birçok farklı kavimden ilk öne çıkan ve daha sonraki medeni oluşumların temelini atan Sümerlerdir. Gerek yazı, dil, tıp, astronomi, matematik, gerekse din, fal, büyü ve mitoloji gibi alanlarda ilk öne çıkan ve bilinen toplum Sümerlerdir. "Yaratılış" ve "Tufan"a ilk kez Sümerlerde rastlanır. Sümer döneminde 21'i büyük olan yaklaşık 35 büyük şehir ve kasaba vardı. Bunlar arasında Kiş, Nippur, Zabalam, Umma, Lagaş, Eridu, Uruk ve Ur sayılabilir
 2. Acil

  Gılgamış destanı ve tufan hikayesi hangi topluma aittir isimli yazıya yorum yazın.

 3. Sponsor Bağlantılar
+ Yorum Gönder


tufan destanı kime aittir,  gılgamış destanı hangi millete aittir,  tufan destanı hangi uygarlığa aittir,  gılgamış destanı hangi uygarlığa aittir,  tufan destanı kime ait,  tufan destani kime ait