+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Her Telden Eğitim Konuları Forumunda Madde doğada kaç halde bulunur Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Zeyneb
  Bayan Üye

  Madde doğada kaç halde bulunur
  Madde doğada kaç halde bulunur Kısaca

  Günlük hayatta kullandığımız tüm cisimler faklı maddelerden oluşur ve isimlendirilirler. Madde doğamızda üç halde bulunurlar. Bunlar:
  •Katı
  •Sıvı
  •Gaz


  Katı maddeler: Akışkanlık özelliğine sahip olmayan ve sert olan maddelerdir. Kullandığımız masa, sandalye, taş, sıra hepsi birer katı maddeye örnektir.Katı maddelere parçalanabilme ve şekil verebilme özelliğine sahiptir. Ve göz ile görülebilir ve hissedilebilirler.

  Sıvı maddeler: Katı maddelerden daha akışkan ve şekil verilemeyen sıvılardır. Erime noktaları daha düşüktür. Göz ile görülebilir ve hissedilebilirler. Su, Zeytinyağı gibi akışkan maddelerin tamamı bunlara örnektir.

  Gaz: Hiçbir şekilde göz ile görünemeyen, hissedilmeyen ve şekil verilemen maddelerdir. Ancak sıkıştırılabilirler. Gazlar yanıcı özelliğe sahiptirler. Karbondioksit ve Oksijen gazlara birer örnektir. Gazlar bulundukarı kabın şeklini alırlar. Çok hızlı yayılabilirler ve bulukları kabın yada odanın her noktasına eşit oranda nufuz ederler.
 2. Nesrin
  Devamlı Üye

  Maddeler doğada tam olarak dört halde bulunmaktadır. bunlar katı sıvı gaz ve az kişinin bildiği plazma hali,. bu maddenin halleri arasında en düzenli olan katı ve en düzensiz halide gaz halidir. bunun dışında gaz ve sıvıların belirli şekilleri yoktur ancak katıların vardır.
+ Yorum Gönder