+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Her Telden Eğitim Konuları Forumunda Yontma Taş Devri (Mezolitik) Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ömer
  Devamlı Üye

  Yontma Taş Devri (Mezolitik)
  Yontma Taş Devri (Mezolitik)


  Diğer bir adı da Mezolitik devirdir. Bu devirde insanlar göçebe olarak yaşıyorlardı. Yazın ağaç kovuklarında, kışın ise mağaralarda Klan adı verilen küçük gruplar hâlinde yaşıyorlardı. Klanlarda iş bölümü olmaz, herkes kendi ihtiyaçlarını karşılardı.
  İnsanlar tamamen tüketici yapıya sahipti. Hayatları tabiatta hazır buldukları besinlerin değerlendirilmesine bağlıydı.
  Yontma Taş Devrinde insanlar taştan ve kemikten birtakım aletler yapmışlardır. Bu aletler genellikle savunma ve av aletleridir.
  Mağara duvarlarına çizilen resimler de Yontma Taş Devrinin en belirgin özelliklerinden biridir. Yontma Taş Devri insanı kendinden güçlü ve gizemli bulduğu şeylere tapınmıştır. Tabiat olayları bu devir insanlarının en çok korktuğu olaylardır. Sonuçta ilkel dinlerin en eskisi olan Totemizm bu devirde ortaya çıkmıştır.
  Uygarlık tarihi Yontma Taş Devriyle başlamıştır. İnsanoğlunun ilk icadı olan ateş bu devrin sonlarına doğru bulunmuştur. Ateşin bulunması insanların hayatını oldukça etkilemiştir. Cilalı Taş Devrindeki pişmiş kapların (seramik) yapımı ateşin 1 bulunmasına bağlıdır.

  Anadolu'da Yontma Taş Devrinden kalma yer- g leşim birimleri Antalya yakınlarındaki Karain, Beldi-bi ve Belbaşı mağaralarıdır. 2. Acil

  Yontma Taş Devri (Mezolitik) isimli yazıya yorum yazın.

 3. Sponsor Bağlantılar
+ Yorum Gönder