+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Her Telden Eğitim Konuları Forumunda Anadolu Utgarlıkları İle ilgili Bilgi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ömer
  Devamlı Üye

  Anadolu Utgarlıkları İle ilgili Bilgi
  ANADOLU UYGARLIKLARI

  Anadolu, tarih öncesi devirlerden itibaren Ön Asya'nın önemli yerleşim alanlarındandır. Asya ve Avrupa arasında köprü görevi yürütmüştür. Yerleşime uygun ve verimli topraklara sahip olduğundan tarih boyunca pek çok kez istila edilmiş, göç dalgalarına yol olmuş ve pek çok uygarlığa beşik olmuştur.
  Çevresinde kurulan uygarlıklarla etkileşim içinde bulunan Anadolu özellikle Mezopotamya, Ege ve Mısır uygarlıklarının izlerini taşımıştır.
  Anadolu'daki Paleolitik (Kabataş) ve Mezolitik (Yontma Taş) Devri Yerleşimleri (M.Ö 500.000 - M.Ö 15.000)
  Antalya yakınlarındaki Karain, Beldibi, Belbaşı ve Öküzini, Burdur-Hacılar, Samsun-Tekkeköy, Adıyaman-Polanlı, Hatay-Mağaracık, İstanbul-Pendik mağaraları
  Anadolu'daki Neolitik (Cilalı Taş) Devri Yerleşimleri (M.Ö 8500 - M.Ö 5500)
  Çayönü
  Diyarbakır Ergani yakınlarındadır. Balkanlar'ın ve Ön Asya'nın en eski tarım üretim merkezidir. Burada yapılan kazılarda kerpiç, ocak, seki, sıva gibi mimari elemanlara sahip evler ortaya çıkarılmıştır.
  Ayrıca sıva ve döşemelerin üzerinde iz olarak kalmış hasır ve örgüler bulunmuştur. Küçük buluntular arasında taştan gerdanlıklar, öğütme taşları, kilden yapılmış hayvan ve kadın heykelcikleri yer alır. Bunların yanı sıra yağlı ve tohumlu bitkilerin varlığı da ortaya çıkarılmıştır.
  Çatalhöyük
  Konya yakınlarındadır. Dünya tarihinin ilk şehir yerleşmesidir. Burada yapılan kazılarda ortaya çıkarılan evlerin girişi tavandan merdiven yardımıyla yapılıyordu. Evlerin tavanları ahşap direklerle desteklenmişti. İki odadan oluşan evlerde tahıl ambarı, ocak ve seki bulunurdu. Ölüler bu sekilerin altına gömülürdü. Evlerin duvarları kırmızı boyayla boyanmıştı. 2. Acil

  Anadolu Utgarlıkları İle ilgili Bilgi isimli yazıya yorum yazın.

 3. Sponsor Bağlantılar
+ Yorum Gönder