+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Her Telden Eğitim Konuları Forumunda Hititlerin Devlet Yönetimi ile ilgili kısa bilgi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ömer
  Devamlı Üye

  Hititlerin Devlet Yönetimi ile ilgili kısa bilgi
  Hititlerin Devlet Yönetimi

  Hitit devletinin başında kral bulunurdu. Hitit kralları başkomutanlık, başrahiplik ve başyargıçlık görevlerini de yürütmüşlerdir. Rahip-Kral anlayışının hâkim olduğu Hititlerde kralın yetkilerini sınırlayan bir danışma meclisi vardı. Pankuş Meclisi adı verilen bu meclis soylulardan oluşmaktaydı. İlk zamanlarda kralı bile cezalandırma yetkisine sahip olan Pankuş Meclisi'nin yetkileri zamanla sınırlandırılmıştı.

  UYARI

  Bu durum Hittilerde giderek daha monarşik bir anlayışın benimsendiğini gösterir.

  Tavananna denen Hitit kraliçeleri kraldan sonra en geniş yetkiye sahip kişiydi. Özellikle son dönemlerde Tavanannaların fermanlara kralla birlikte mühür bastıkları görülmüştür. Bu da yönetimde ne kadar etkili olduklarını göstermiştir.
  İlk zamanlarda boylar federasyonu şeklinde yaşayan Hititler daha sonra merkezî krallık kurmuşlardır. Merkeziyetçiliğe önem veren Hititler, eyaletlere merkezden valiler atamışlardır. Hitit devlet yönetiminde Sümer etkisi göze çarpmaktadır. 2. Acil

  Hititlerin Devlet Yönetimi ile ilgili kısa bilgi isimli yazıya yorum yazın.

 3. Sponsor Bağlantılar
+ Yorum Gönder


hititlerde kralın yetkilerini kısıtlayan meclisin adı