+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Her Telden Eğitim Konuları Forumunda Urartular uygarlığı Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ömer
  Devamlı Üye

  Urartular uygarlığı
  URARTULAR

  M.Ö 2000'li yıllardan itibaren Doğu Anadolu'da yaşayan Hunilerin bir kolu olan Urartular, İlkÇağ'da Doğu Anadolu'daki ilk uygarlığı kurmuşlardır.
  Urartu Devleti, M.Ö IX. yüzyılda Kral I. Sardur tarafından başkent Tuşpa (Van) olmak üzere kurulmuştur. Hititlerin Doğu Anadolu'daki devamı niteliğindeki Urartular yaklaşık olarak 200 yıl siyasi varlıklarını sürdürmüşlerdir.
  Urartular Doğu Anadolu'nun yüksek yaylalarında yaşamışlardır. Ekonomileri 1. dereceden hayvancılığa dayalıydı. Su kanalları, setler ve göletler yaparak Doğu Anadolu'da tarımsal faaliyetlerle de uğraşmışlardır. Madencilikte de ileri giden Urartular, Ön-Asya'nın maden işlemeciliğinde en uygar toplumu olmuşlardır. Hitit dininin etkisinin görüldüğü Urartularda çok tanrılı bir inanç söz konusuydu. Ahiret inancına sahip olan Urartular mezarlarını oda ve ev şeklinde yaparlardı.
  Hititlerde olduğu gibi çivi yazısını ve Hiyeroglif resim yazısını birlikte kullanmışlardır.
  Kale mimarisinde ileri giden Urartuların en önemli. mimari eserleri Van Kalesi, Toprakkale, Harput Kalesi ve Çavuştepe Kalesi'dir.
  Urartu Devleti M.Ö VII. yüzyılda Kafkaslar'dan gelen İskit ve Kimmer akınlarıyla sarsılmıştır. Urar-tulara aynı yüzyılda Medler son vermiştir. 2. Acil

  Urartular uygarlığı isimli yazıya yorum yazın.

 3. Sponsor Bağlantılar
+ Yorum Gönder