+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Her Telden Eğitim Konuları Forumunda Roma'da Hukuk İle İlgili bilgi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ömer
  Devamlı Üye

  Roma'da Hukuk İle İlgili bilgi
  Roma'da Hukuk

  Krallık devrinde olduğu gibi cumhuriyetin kurulmasından sonra da hakimiyet Patricilerin elindeydi. Yüksek devlet memurluklarına (Censor, Praetör, Questör, Aedil, Tribün) onlar seçilmekte, Senatoda onların istekleri kabul edilmekte, Halk Meclisi'nde de üstünlük kurmaktalardı. Bunun yanı sıra Cumhuriyet devrinde başlayan yeni işgallerle, ele geçirilen ülkelerdeki soylular da Pleb sınıfına dâhil edilince büyük bir Pleb kitlesi oluşmuştu. Siyasal, sosyal, dinî, askerî, adli, ekonomik isteklerinin gerçekleştirilmesini isteyen Plebler, mücadelelerinde başarılı olamayınca Roma şehrini terk etmişlerdir. Bunun üzerine harekete geçen Patrici-ler bazı demokratik girişimlerde bulunmuşlardır.
  Pleblerin isteklerini yerine getirmek ve yazılı kanunlar hazırlamak amacıyla M.Ö 450'de 12 kişiden oluşan bir komisyon (Decemvirler) oluşturulmuştur. Kanunlar yazılmadan önce 3 kişilik bir heyet Yunanistan'a giderek meşhur Solon kanunlarını incelemiştir. Sonuçta 12 Levha Kanunları hazırlanarak Pleblere birtakım haklar verilmiştir.
  12 Levha Kanunları'nda aile hukuku, dava hakkı, borç ve ceza yasaları bulunurdu. Ancak Patrici-Pleb eşitliği daha sonraki yıllarda getirilen yeni kanunlarla sağlanmıştır. Örneğin M.Ö 445'de Patricilerle Pleblerin evlenebilmesini içeren kanun çıkarılmıştır.
  Roma'nın hukuk anlayışı bugünkü Avrupa devletlerine kalan en büyük mirastır. 2. Acil

  Roma'da Hukuk İle İlgili bilgi isimli yazıya yorum yazın.

 3. Sponsor Bağlantılar
+ Yorum Gönder