+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Her Telden Eğitim Konuları Forumunda Radyo Nedir Kısaca Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ömer
  Devamlı Üye

  Radyo Nedir Kısaca
  Radyo Nedir

  Bilinen ilk radyo yayını ABD'de 1906'da gerçekleştirilmiştir. Ülkemizdeki ilk düzenli radyo yayıncılığı ise 1927'de Ankara Radyosu'nun kurulmasıyla başlar. İlk çıktığı yıllarda Türk insanı arasında hızla yayılan radyo, yediden yetmişe bütün aile fertlerini kendine bağlamıştır. 1960'lı yıllara gelindiğinde ülkemizde radyo, işitsel saltanatındaki yerini televizyonun görsel saltanatına bırakmıştır. Ancak yine radyo evde, iş yerinde, tatil beldesinde, aracımızda rahatlıkla kullandığımız bir kitle iletişim aracıdır.

  Kitle iletişim araçları içinde çok hızlı yayılan ve en yaygın kullanılanı televizyondur. Bir vericiden ileti len elektromanyetik dalgaların görüntü ve ses ola rak görünmesini ve duyulmasını sağlayan bir araç olan televizyon, kelime kökeni olarak tele (uzak) vizyon (görüntü) uzaktan görüntü anlamına gelmektedir. Dünya'nın ilk televizyonu iskoç L. Baird tarafından 1926 yılında icat edildi. Ülkemizde ise televizyon yayıncılığı çalışmaları 1 Mayıs 1964 Türkiye Radyo ve Televizyon Kurumu (TRT)'nun kurulmasıyla başlamıştır. TRT'nin televizyon yayınları ise 1968'de başlamıştır. İlk kez İstanbul Teknik Üniversitesi stüdyolarında başlayan TV yayıncılığı, TRT ve daha sonraları da özel televizyonların katılımlarıyla yaşamımızın vazgeçilmez unsuru oldu. Seyrettiğimiz belgesel programlarıyla gezip görmediğimiz yerleri, buralardaki canlıları televizyon sayesinde öğreniriz. Yarışma programları seyrederek biz de bilgilerimizi sınayabiliriz. Televizyon ile Dünya'nın-dört bir köşesinde yaşanan olaylardan anında haberdar olabiliriz. Bunda her türlü zorluk altında çalışan haber kameramanları ve muhabirlerinin eme ğini unutmamak gerekir. 2. Nesrin
  Devamlı Üye

  Radyo geçmişten günümüze gelen insanları eğlendiren , dünyadan haberdar eden bir teknolojik alettir. televizyonun icat edilmesiyle radyo dinleme çağı çok üzücü de olsa kapanmıştır.
+ Yorum Gönder