+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Her Telden Eğitim Konuları Forumunda Asit Yağmurları Kısaca Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ömer
  Devamlı Üye

  Asit Yağmurları Kısaca
  Asit Yağmurları

  Fabrika bacalarından ve eksozlardan çıkan S02. N02 gazları havada bulunan su buharı ile reak siyona girerek sülfirik asit ve nitrik asite (kezzap) dönüşür. Asit yağmurları toprak ve su kirliliğine neden olur. Bu yağmurlar sonucu sulardaki mik roorganizmalar, balık ve kurbağa yumurtaları ölebilir, bitkilerin yapraklarında sararmalar görülür.

  Yoğun oranda hidrojen iyonu içeren yağışlar (asit yağmurları) toprağa ulaştığında kalsiyum, potasyum, magnezyum gibi elementler ile tepki meye girer. Bu olay sonucunda da bitkilerin kullandığı bu elementlerin topraktaki miktarı azalar.
  Asit yağmurları etkisiyle topraktaki aliminyum ve civa benzeri bileşikler ayrışıp yağışla su kaynak larına karışır. O ortamda yaşayan su ürünlerinde (midye, İstakoz, balık vb.) besin zinciri yoluyla ağır metaller birikir. Bu ürünlerin tüketilmesiyle insanlara taşınan ağır metaller insanlarda zehir lenmeye ve kansere neden olabilir. 2. Nesrin
  Devamlı Üye

  Asit yağmurları her zaman olduğu gibi insanların havaya SO2 ve NO2 gazlarını vermesiyle oluşur. asit yağmurları toprak ve su kirliliğine neden olur ve su ve kara biyomlarında yaşayan canlıların zarar görmesine neden olur.
+ Yorum Gönder