+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Her Telden Eğitim Konuları Forumunda Dayanıklılığı etkileyen faktörler nelerdir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Zeyneb
  Bayan Üye

  Dayanıklılığı etkileyen faktörler nelerdir
  Dayanıklılığı etkileyen faktörler nelerdir kısaca


  Katıların atom ve molekülleri arasındaki çekim kuvvetleri, onları sabit şekil ve konumda tutacak büyüklüktedir. Bu nedenle katılar sıkıştırılamaz ve kendiliklerinden öteleme hareketi yapamaz.Bazı katı maddeler basınç altında sıkışabilir. Demir, nikel, kobalt gibi maddeler mıknatıstan etkilenir. Katı maddeler genellikle sert yapılıdır. Yani akışkan değildir Maddenin , tanecikleri arasındaki boşluğun en az olduğu hal katı halidir. Katı hal, maddelerin taneciklerinin en yavaş hareket edebildiği haldir Fiziksel yollarla , diğer üç hal olan sıvı, gaz ve plazmaya dönüştürülebilir Hacmi ve şekli sabit olan maddelerdir Tanecikler arası çekim kuvveti en fazladır. Tanecikler birbirinden bağımsız hareket edemez Katılar yalnızca tabana basınç yapar Bazı katı maddeler sıkıştırılabilir Demir, nikel, kobalt gibi maddeler mıknatıs tarafından etkilenir.
  DAYANIKLILIK Katı bir cismin gerilme ya da sıkıştırılma gibi etkilere , özelliğini kaybetmeden gösterdiği dirence dayanıklılık denir.DAYANIKLILIK NELERE BAĞLIDIR? Yapılan araştırmalar , bir cismin dayanıklılığının kesit alanı ve hacmine bağlı olduğunu ortaya koymuştur.
 2. Nesrin
  Devamlı Üye

  Katılar maddenin en düzenli halidir. dayaniklıkta katıların sıkıştırılmasına karşı gösterdiği dirençtir. dayanıklık cisimlerin kesit alanı ve hacmine bağlıdır.
+ Yorum Gönder


dayanıklılığı etkileyen faktörler,  dayanıklılık nelere bağlıdır,  dayanikliligin bagli oldugu etkenler,  dayanıklılığı etkıleyen faktorler,  fizikte dayanıklılığı etkileyen faktörler