+ Yorum Gönder
Dantel ve Takılar ve Hırka Ve Kazak Forumunda Kazak Modelleri ve Yapılışları Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Gizli @ yara
  Özel Üye

  Kazak Modelleri ve Yapılışları
  Kazak Modelleri ve Yapılışları | Örgü Kazak Ve Hırka Örnekleri

  Kazak Modelleri ve Yapılışları.jpg  Damla

  5 nolu şiş
  4 adet 100 gr mavi merserize
  55 ilmek atılarak bir sıra haroşa örülür üzerine 1 sıra delik yapılır. Tekrar bir sıra haroşa yapılarak bu kısım tamamlanır.
  Örgünün arkası ilmeklerin duruş yönüne göre örülür. Ön sırada 21 ilmek düz, 13 ilmek ters, 21 ilmek düz örgü örülerek örnekler yerleştirilir. 10 sıra sonra 12 ve 13. ilmekler kesilir. Sıranın diğer tarafında aynı işlem yapılarak bel oyuntusu verilir.6 kere bu işlem yapıldıktan sonra 43 ilmek kalır şişte.10 sıra bu şekilde örülür. Aynı yerlerden ilmekler artırılmaya başlanarak 55 ilmeğe dönülür. 60 sıra sonra 3, 2, 1 olarak kol kesimi yapılır.25 sıra sonra omuz kesilir. bu kazakta yaka ve omuz kesintisi yapılmaz. Kollardan uzatılan parçalar yaka kısmını oluşturur. Arka parçada aynı şekilde örülür.
  Kollar 32 ilmek başlanır. Uç kısmı aynı şekilde haroşa ve delikle tamamlandıktan sonra bir ip daha bağlanır. Bundan sonra iki iple örgüye devam edilir. 11 ilmek düz, 2 ilmek ters, 3 ilmek düz örülür ve ikinci ipe geçilir. 3 düz, 2 ters, 11 düz şeklinde yırtmaçlar yerleştirilir.16 sırada bir aradaki 3 ilmekler burulur. Örgü gene ayrı şekilde örülerek devam edilir. 90 sıra sonra kol kesimi başlanır. 3,2,1,1,1,1,1,1, olarak kesilir. Kalan 10 ilmek örülmeye devam edilir. Bu parça yakaya kadar uzandıktan sonra bir kerede kesilir. Parçaların hepsi ters tarafından ütülendikten sonra dikilir. Yakadan 55 ilmek alınarak haroşa delik haroşa örgüsü yapılarak kazak tamamlanır. 2. Gizli @ yara
  Özel Üye

  Burgu Zerafeti

  3.5 nolu şiş
  350 gr. İnce floşlu merserize
  85 ilmek atılarak 14 sıra lastik örülür

  Ön sırada düz örgüye geçilirken kenarlardan 4 ilmek düz 1 ilmek ters örülür. Aradaki ilmeklerin tamamı düz örülür. 4 sıra sonra kenardaki 4 ilmek düz örgüler burgu yapılır. Örgüye devam edilirken 4 ilmek düz 1 ters 4 ilmek düz 1 ilmek ters olarak devam edilir.
  Gene 4 sıra sonra burgu yapılırken bir sütun burgu daha hazırlanır böylece burgular 8 tane olduğunda o şekilde 4 burgu devam edilir. Sonra aynı işlemi burguları azaltarak devam ederiz. Sonuçta örgümüz gene düz örgü haline gelir. Böylece belimize oturan şık bir model oluşturmuş oluruz. Örnekler bitince 3, 2, 1, 1 olarak kol kesimi yapılır.40 sıra sonra düz olarak kazak bitirilir. Bu kazakda da yaka oyuntusu kol parçalarından gelecektir. Arka parçada aynı şekilde örülür.
  Kollar 47 ilmek lastik olarak 14 sıra örülür. Kenarlardan 13 ilmek düz, 1 ters, 4 düz, 1 ters, 4 düz, 1 ters, 13 düz örgü olarak ilmekler yerleştirilir. 4 sırada bir ortadaki 4 er ilmekler burularak örnek devam edilir. 10 sırada bir iki kenardan da birer ilmek arttırarak ilmek sayısı 65 e çıkartılır. Kol boyu yeterli mesafeye geldiğinde 3 2 1 1 1 1 1 2 2 2 2 2 2 kesilerek şişde 11 ilmek bırakılır. Bu ilmekler omuz mesafesi kadar örülür.
  Parçalar dikildikten sonra yakadan 80 ilmek alınarak 48 sıra lastik örgüsü olarak örülür
 3. Gizli @ yara
  Özel Üye
  Yıldız

  4 no şiş
  200 gr. Siyah buklet

  65 ilmek atılarak düz örgüyle başlanır.10 sıra sonra iki kenardan da 14 ve 15. ilmekler birleştirilir. Bu işlem 5 kere yapılır. Şişte 55 ilmek kalır.8 sıra örüldükten sonra 14.ilmekden ilmek çıkartarak tekrar 65 ilmeğe dönülür.
  Bu şekilde buluz bele oturur. Toplam 75 sıra olduğunda 3 2 1 olarak kol kesimi yapılır.kenar ilmeğinden sonra 2 ilmek örülür. 3 ve 4. ilmekler kesilir. Bu şekilde reglan kol gibi kesim yapılır. Şiş de 40 ilmek kaldığında düz olarak bitirilir.
  Arka parçada aynı şekilde örülür. Sadece reglan kesimi, şiş de 20 ilmek kalana kadar devam edilir. Düz bitirilir.
  İki parça birleştirildikten sonra tığ ile yıldız şeklinde delikler yapılarak reglan arka bedene eşitlenir.
  Örgünün bel kısmına aynı yıldız deliklerden bir sıra yapılarak tamamlanır
 4. Gizli @ yara
  Özel Üye
  Siyah Bolera

  5 nolu şiş
  100 gr siyah yün

  100 gr siyah simli yün(kalınlıkları aynı olmalı)
  Siyah yün ile 160 ilmek pirinç örgüsü ile 6 sıra örülür. Simli ipe geçilerek delik örgüsü yerleştirilir. 4 delikli sıradan sonra düz siyaha geçilip 6 sıra düz örülür. 5 kez düz 5 kez delik örnek olduktan sonra iki yandan 50 şer ilmek bitirilir. Kalan 60 ilmek aynı şekilde delik örnekler yerleştirilerek örülür.
  İki kenardan da her sırada birer ilmek arttırılarak öne gelen parçalar oluşturulur. Beden boyu yeterli ölçüye geldiğinde örgünün iki kenarından kuşak kısmı pirinç örgüsü ile uzatılır. Bitirince tersinden ütülenir. 50 şer ilmek kesilen kenarlar dikilerek birleştirilir.kol ağızlarından ilmek alınarak 10 delikli örnek örülür.

 5. Gizli @ yara
  Özel Üye
  Geyşa Kırmızı

  5 nolu şiş
  200 gr. Kırmızı Angora yün
  İp iki katlı olarak örülür
  Arka 56 ilmek olarak başlanır. 2 ilmek düz, bir delik şeklinde örnek yerleştirilir. 9 sıra örnek olduktan sonra düz örgüye geçilerek 46 sıra örülür. 3, 2 olarak kol kesimi yapıldıktan sonra 26 sıra örülerek omuz ve yaka ayrılır.
  Önler 40 ilmek başlanır. Aynı örnek yerleştirilir. Ön yakaya gelecek kenarlarda bir örnek yaka boyunca devam eder. Her ön sırada bir ilmek kesilerek omuzda 17 ilmek bırakılır.
  Kollar 38 ilmek başlanır. Aynı örnek yerleştirilir. 4 kere yanlardan arttırma işlemi yapılarak örülür. gerekli uzunluğa geldiğinde kol kesim işlemi yapılır.
  Parçalar dikildikten sonra ön uçlardan 10 ar ilmek alınarak kuşaklar örülür

 6. Gizli @ yara
  Özel Üye
  Mavi Dalga

  5 nolu şiş
  300 gr. mavi 6 katlı merserize
  67 ilmek pirinç örgüsü başlanır. 15 er ilmeklik üçgenler oluşacak şekilde kapatılır. 58 sıra düz örgüden sonra, 2 ilmek keserek reglan kol kesimine başlanır. Yakada 23 ilmek kaldığında bitirilir.
  Önleri35 ilmek başlayarak aynı örneği yerleştirilir.. Ön kısımlarında örneği yakaya kadar devam edilir. Kol kesimini aynı şekilde yaptıktan sonra yakayı kesilir.
  Kollar 38 ilmek pirinç örgü ile başlanır. Bir üçgen yapıldıktan sonra ikinci bir ip takılarak yırtmaç oluşturulur. Her üçgen tamamlandığında yırtmaçlardaki son iki ilmek burulur. Ayrı şekilde örmeye devam edilir. 3 yırtmaç yapıldıktan sonra 2 ilmek kesilerek reglan kesime başlanır. Parçalar bittirildikten sonra dikilerek yakadan 85 ilmek alınır. 6 sıra pirinç örgüsü örüldükten sonra bitirilir.

+ Yorum Gönder


bayan kazak örnekleri ve yapılışları,  kazak örnekleri ve yapılışı,  kazak modelleri ve yapılışları,  kazak modelleri ve yapılışı,  örgü cepken yelek modelleri,  örgü bluz modelleri ve yapılışları