+ Yorum Gönder
Dantel ve Takılar ve Hırka Ve Kazak Forumunda Selanik Kazak Modeli ve Yapılışı Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Selanik Kazak Modeli ve Yapılışı
  Selanik Kazak Modeli ve Yapılışı


  Kazak Modeli ve Yapılış.jpg
  Modelin Yapılışı

  turuncu: 10 numara örgü şişleri. 60 cm uzunlukta 10 numara yuvarlak örgü şişi
  Dikkat: Sürekli olarak bir kat yünle bir kat moheri birlikte alarak kullanın!
  Selanik desen düz sıralar halinde: A örnek şemasına göre örün. Sol dış kenardaki sayılar dönüş sıralarını göstermektedir. Sağ dış kenardakiler gidiş sıralarını. Enine sıraya 1. oktan önceki 1 ilm. ile başlayın, oklar arasındaki motifi = 2 ilm. sürekli tekrarlayın, 2. oktan sonraki 2 ilm ile bitirin. Yukarı doğru 1 kez 1.-3. sıraları örün, sonra 2 ve 3. sıraları sürekli tekrarlayın. Selanik desen yuvarlak sıralar halinde: B örnek şemasına göre örün. Sağ kenardaki sayılar yuvarlak sıra sayılarını göstermektedir. 2 ve 4. yuvarlak sıraları aynen 1 ve 3. yuvarlak sıralar gibi örün. Ende oklar arasındaki motifi = 2 ilm. sürekli tekrarlayın. Yukarı doğru 1 kez 1.-7. yuvarlak sıraları örün, sonra 6 ve 7. yuvarlak sıraları sürekli tekrarlayın.
  Dikkat: Selanik desende dolamayla birlikte 1 ilmek her zaman 1 ilmek olarak sayılmaktadır!
  İşaret açıklamaları için bak: Derginiz örgü işaretlerinin açıklamaları
  Vurgulanmış eksiltmeler: Sağ kenar: kenar-ilm, 1 yüz ve 1 ters Selanik-ilm. örün, 3 ilm. birbirinin üstünden geçirerek birlikte-örün= 1 ilm. yüz örecek gibi örmeden alın, 2 izleyen ilm. yüz birlikte örün ve örmeden aldığınız ilm. bunların üstünden geçirin -Toplamda 2 ilmek eksiltilmiş olacaktır. Sol kenar: 3 ilm. yüz birlikte-örün. -2 ilm. eksiltilmiş olacaktır, 1 ters ve 1 yüz Selanik-ilm. örün, kenar-ilm. Örnek denemesi: 7,5 ilm ve 16 sıra Selanik desen = 10 x 10 cm, iki kat iplik ve 10 numara örgü şişleriyle örülerek. Arka parça: Her iki kaliteden birer kat alarak iki kat iplikle 47 ilmekle başlayın. Sonra Selanik desende örün, ve buna 1 dönüş sırası ile başlayın. Başlangıçtan 40 cm = 65 sıra sonra her iki yanda kol evleri için 2 ilm. kapatın. Sonra reglan kesimi için her 6. sırada 6 kez her defasında 2 ilm. vurgulayarak kapatın. Reglan yüksekliği 24 cm = 38 sıra sonra kalan 1 9 ilmeği düz yaka açıklığı için bekletin. Ön parça: Arka parça gibi örün. Kollar: iki kat iplikle 33 ilmekle başlayın. Sonra düz sıralar halinde Selanik desen örün, 1. dönüş sırası ile başlayın. Eğimler için her iki yanda başlangıçtan sonra 28 ve 44. sıralarda her defasında 1 ilm. artırın = 37 ilm. Artırmalarda her iki yanda Selanik desene uyum sağlayın. Başlangıçtan 42 cm = 67 sıra sonra her iki yanda kol evleri için 2 ilm. kapatın. Sonra reglan kesimleri için her 6. sırada 6 kez daha her defasında 2 ilm. vurgulayarak kapatın. Reglan boyu 24 cm = 38 sıra olunca kalan 9 ilmeği düz yaka açıklığı .için bekletin.
  Tamamlanması: Parçalan gerin, nemlendirin ve kurumaya bırakın. Dikişleri kapatın. Kolları takın. Yuvarlak şişle ve iki kat iplik-
  le yaka açıklığı kenarında bekletilen 56 ilm. ilmeği alın. Balıkçı yaka için yuvarlak sıralar halinde Selanik örün, bu arada ilmeklerin desene uygun şekilde üst üste gelmesine dikkat edin. 2. Gülşen
  Devamlı Üye

  Kadınlar kış mevsiminde zamanlarını değerlendirmek istediklerinde ip alarak yada ellerinde bulunana ipleri kullanarak çok şık kazaklar örebilirler. Bayanlar bu kazakları nasıl öreceklerini bilmiyorlarsa yukarıda bulunan tarifi uygulayarak şık bir kazağa sahip olabilirler.
+ Yorum Gönder


şişle kazak örnekleri