+ Yorum Gönder
Dantel ve Takılar ve Hobileriniz ve Videolu Bilgiler Forumunda Hobi olarak ele alınan uğraşlar Konusunu Okuyorsunuz..
 1. GÜLNUR
  Devamlı Üye

  Hobi olarak ele alınan uğraşlar
  Hobi olarak ele alınan uğraşlar


  Eskiden Bir Meslek Olan Günümüzde Hobi Olarak Ele Alınan Uğraşlar Nelerdir

  hobi.jpg

  Kilimcilik;Hammaddesi öküz, deve ve at tüyü, koyun yünü ve keçi kıllarıdır.

  Kutnuculuk;Ham maddesi, floş (suni ipek) ve pamuk ipliği olan www.alasayvan.net ve tamamen el tezgahlarında dokunan kutnu bezi, Türkiye''de sadece Gaziantep''te dokunan eski bir dokuma türüdür. Kutnu kumaşı, yöresel bir kıyafet olarak kullanıldığı gibi, çeşitli aksesuar, turistik giysi, çanta, terlik, perdelik kumaş ve milli kıyafet olarak da kullanılmaktadır.

  Aba Dokumacılığı;Aba, deve, öküz ve at tüyünden, keçi kılından ve koyun yününden dokunan özel bir kumaştan yapılan bir erkek giysisidir. Abalar dokunduğu ipin ve kumaşın rengine, boyuna ve giyildiği yörenin ismine göre isimlendirilirler.

  Zurnacılık;Üflemeli halk çalgılarımızın başında gelen zurna, kalın zerdali ağacından www.alasayvan.net yapılır.Tüm Kaba Zurna, Orta Kaba Zurna ve Cura Zurna çeşitleri imal edilmektedir.

  Bakırcılık;

  Sedefcilik; Hammaddesi, midye kabuğu, çeşitli teller ve ceviz ağacı olan Sedef ve Sedefkarlık sanatı Ortadoğu ülkelerinde doğmuş ve 15 yy'' dan sonra Osmanlı''lara geçmiştir Sedefçilik asırlarca değişik motif ve desenlerle zenginleştirilerek mimari yapılarda, kullanım eşyalarında ve silah süslemelerinde kullanılmıştır.

  Gümüş İşlemeciliği;

  Yemenicilik; Yemeni, üstü kırmızı ya da siyah deriden tabanı ise köseleden dikilen topuksuz ve çok sıhhatli olan ayakkabılara denir, Yemeni diken insana da köşker denir.


  Tüm bu meslekler eskiden insanların önemli geçim sağladıkları paralar kazandıkları mesleklerdi. Ama yörelerinde şimdi sadece hobi olarak çırak eğitimi bile olmayan sadece www.alasayvan.net ilgi duyan kişilerin uğraştıkları mesleklerdir. 2. AJLAN
  Bayan Üye

  Böyle sanat ağırlıklı zanaatler, günümüzde yok olsa da veya az yapılsa da hala küçük yerleşim yerlerinde çok az kişi tarafından sürdürülen mesleklerdir. İlgi az olduğu için unutulmaya yüz tutmuştur.
+ Yorum Gönder