+ Yorum Gönder
Tarih Arşivi ve Hukuk ve Kanunlarımız Forumunda Dilekçe ne demek Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  Dilekçe ne demek
  Dilekçe hakkında kısa bilgi

  Dilekçe nedir  Dilekçe, (Arzuhal) bir kişi ya da topluluğun düşünce ve şikayetlerini ya da belli bir konudaki isteklerini yetkili makamlara (çoğunlukla resmi) iletmelerini sağlayan yazı.


  Birçok ülkede çeşitli tarihsel süreçler içinde yerleşmiş bir hak olan dilekçenin düzenlenişinde biçim çok önemli bir yer tutar. Medeni yargılama hukukunda dava dilekçesinin verildiği mahkemenin adı, ardından sırasıyla davacının ve davalının ad ve soyadı ile adresi yazılır. Daha sonra açık biçimde davanın konusu (müddeabih), olgular (dava nedeni) ve hukuki nedenler gelir. Son olarak telep sonucu (netice-i talep) yani davacının karar verilmesini istediği şey açık bir biçimde yazılır. Dilekçenin altında dilekçe sahibinin imzası yer alır.
 2. Muhammed gunduz1
  Devamlı Üye

  dilekçe yazı ile belirtilen bir istektir örneğin birisi sizin bir şeyinizi çaldı sizde valiliğe yada kaymakamlığa bir dilekçe yazarsınız mesela dersiniz'ki bir kişi benim cüzdanımı çaldı gereğinin yapılmasını arz ederim ama uzun yazmanız gerekir yoksa kabul olmaz aşağı ya isim soy isim imzanızı yazmanız gerekir ve tabi'ki adresi'de unutmayın tarihide en üste yazmanız gerekir.
+ Yorum Gönder