+ Yorum Gönder
Tarih Arşivi ve Hukuk ve Kanunlarımız Forumunda Mortgage Sisteminin temel özellikleri nelerdir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Mortgage Sisteminin temel özellikleri nelerdir
  Mortgage Sisteminin temel özellikleri nelerdir

  Mortgaga Kanunu ve Kapsamı Hakkında Bilgi


  5582 Sayılı Konut Finansman Sistemine İlişkin Çeşitli Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkındaki Kanun (Mortgage yasası) 06 Mart 2007 tarihinde Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe girmiştir. Bu tarihten itibaren kullandırılacak konut kredileri Yasa kapsamındadır.

  * Yasa ile konut finansman kredilerinde sabit faizin yanısıra değişken faiz seçeneği de uygulanmaya başlanmıştır. Değişken faizli krediler ile kredi faizlerinin düşmesini beklemenize gerek yok. Piyasa faizleri düştükçe kredinizin faizi de düşmektedir.

  * Faizlerin yükselmesi durumunda ise kredi faizi de yükselecek ancak sözleşmede belirlenen azami faiz oranını geçemeyecektir.

  * Yasa kapsamındaki krediler mevcutta ödenecek faizin % 5 oranında uygulanan BSMV’den muaf tutulmuştur.

  * 06/03/2007 ve sonrasında kullandırılan konut finansman kredilerinde kredi sözleşmesinde belirtilmesi kaydıyla sabit faizli kredi kullanan tüketicilerden erken ödeme (kısmi ödeme/kredinin tümünün kapatılması) durumunda erken ödeme ücreti alınmaktadır. Kredisini değişken faizli kullanan tüketicilerden ise erken ödeme ücreti alınmamaktadır.

  Kredimi erken ödemem durumunda ücret ödeyecek miyim? Ne kadar ücret ödemem gerekiyor?

  * Kredinizi 06/03/2007 tarihinden önce kullandıysanız erken ödeme ücreti ödemezsiniz.
  * Kredinizi 06/03/2007 tarihinden sonra kullandıysanız ve krediniz sabit faizli ise erken ödeme ücretini ödemeniz gerekecektir. Erken ödeme ücreti ödenen tutarın %2’si oranındadır.
 2. Acil

  Mortgage Sisteminin temel özellikleri nelerdir isimli yazıya yorum yazın.

 3. Sponsor Bağlantılar
+ Yorum Gönder