+ Yorum Gönder
Tarih Arşivi ve Hukuk ve Kanunlarımız Forumunda Akıl hastalığı boşanma sebebi sayılırmı Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  Akıl hastalığı boşanma sebebi sayılırmı
  Akıl hastalığı boşanma sebebi sayılabilir mi

  Evlenmeden önce hastalığın olduğu hallerde  Akıl hastalığının boşanma sebebi sayılabilmesi için birden fazla şartın bir araya gelmesi gerekir. En önemlisi akıl hastalığı olan eşin, diğer eş için evlilik birliğini çekilmez hale getirmiş olması, hastalığın iyileşemeyecek mahiyette olması ve bunun ispatlanabilir olması gerekir.

  Akıl hastalığı olduğu iddia edilen kişinin doktordan ya da adli tıptan rapor alması şarttır. Bunun için fiili ehliyeti yoksa, bir vasi tayin edilmesi gerekir. Davanın açılacağı yer, eşlerin son altı ay içinde birlikte ikamet ettikleri yerin aile mahkemesidir.

  Evlenmeden önce hastalığın olduğu hallerde, evliliğin butlan (haksızlık) sebebiyle iptali denilen bir dava vardır. Aklı hastalığına dayalı boşlanma davası açılabilmesi için hastalığın evlilik birliği içinde ortaya çıkmış olması ve hastalığın iyileşemeyecek nitelikte olması gerekir. İyileşebilecek türdeyse ve eş tedaviye yanaşmıyor ya da gerekenleri yapmıyorsa diğer tarafın şiddetli geçimsizliğe dayanarak boşanma davası açması mümkündür.
 2. Acil

  Akıl hastalığı boşanma sebebi sayılırmı isimli yazıya yorum yazın.

 3. Sponsor Bağlantılar
+ Yorum Gönder